Rzeszów otwarty dla biznesu

W Rzeszowie działa ponad 27 tysięcy firm, obsługiwanych przez przeszło 800 instytucji otoczenia biznesu. 4 095 podmiotów to spółki prawa handlowego, a 560 z nich to spółki z udziałem kapitału zagranicznego. Wiodące gałęzie przemysłu miasta to lotnictwo, informatyka, budownictwo oraz sektor chemiczny. Bardzo dobrze rozwijają się też branże farmaceutyczna, spożywcza, automotive, jak również sektor nowoczesnych usług dla biznesu oraz sektor powiązany z odnawialnymi źródłami energii. Dzięki korzystnej lokalizacji województwa podkarpackiego, Rzeszów jest liczącym się ośrodkiem handlowym oraz logistycznym dla przedsiębiorstw z Ukrainy, Słowacji, Węgier oraz Rumunii. Ponadto, stolica Podkarpacia posiada jedną z najbardziej rozwiniętych sieci handlowych w Polsce.

Największy pracodawca w Rzeszowie, przedsiębiorstwo Pratt&Whiney Rzeszów S.A. (dawna WSK „PZL Rzeszów”) to awangarda technologicznego rozwoju regionu. Pratt&Whitney Rzeszów wchodzi w skład United Technologies Corporation – globalnego potentata w dziedzinie produkcji wyrobów dla przemysłu lotniczego, energetycznego oraz budowlanego. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją komponentów lotniczych i kompletnych jednostek napędowych. Prowadzi zaawansowaną technologicznie działalność produkcyjną, badawczo-rozwojową, remontowo-serwisową oraz usługową.

W Rzeszowie swoje główne siedziby mają znane i cenione na rynku międzynarodowym firmy z sektora informatycznego: ASSECO Poland S.A. – jedna z największych i najdynamiczniej rozwijających się firm IT w Europie; SoftSystem Sp. z o.o. - firma zajmująca się tworzeniem i obsługą laboratoryjnych systemów informatycznych oraz usług integracyjnych dla amerykańskich i kanadyjskich placówek medycznych; Ideo Sp. z o.o. – Software House i Agencja Interaktywna, dostarczająca specjalistyczne oprogramowanie dla sektora prywatnego i publicznego; G2A.Com – najszybciej rozwijająca się globalna platforma gamingowa. Inne znaczące firmy w Rzeszowie to producenci farmaceutyków: Sanofi Aventis Sp. z o.o., ICN Polfa Rzeszów S.A. (grupa VALEANT) czy Chema-ELEKTROMET. Bardzo dobrze prosperują przedsiębiorstwa z branży chemicznej: MARMA Polskie Folie Sp. z o.o. – jeden z największych przetwórców tworzyw sztucznych w Europie; Polkemic S.A., Greinplast Sp. z o.o.

Dynamicznie rozwija się rzeszowskie przedsiębiorstwo Makarony Polskie S.A. – jeden z największych krajowych producentów makaronu. Stolica Podkarpacia jest również siedzibą główną spółki akcyjnej PGE Obrót – jednego z wiodących dostawców energii elektrycznej w kraju. W Rzeszowie swoje oddziały posiadają też firmy z szeroko pojętego sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Globalny dostawca usług audytowych i doradczych, firma Deloitte, w roku 2016 uruchomiła Centrum Usług Biznesowych dla Europy Środkowej. W tym samym roku na utworzenie lokalnego oddziału w Rzeszowie zdecydowała się firma PwC. Inne ważniejsze firmy reprezentujące wspomniany sektor to: Carlson Wagonlit Travel Sp. z o.o., Mobica Sp. z o.o., Comarch S.A, ATOS S.A., Unicall Communication Group Poland Sp. z o.o., CCIG Sp. z o.o. czy ZETO Rzeszów Sp. z o.o.

W celu wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych, w roku 2006 utworzony został Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS. W ramach Parku funkcjonują 3 strefy inwestycyjne: S1, S2 oraz S1-3, w których dotychczas zainwestowało ponad 40 firm. Wśród przedsiębiorstw, działających na terenie PPN-T wymienić należy firmę MTU AeroEngines Polska Sp. z o.o. – wiodącego producenta komponentów silników lotniczych i podzespołów napędowych z przeznaczeniem dla lotnictwa cywilnego, która poza działalnością produkcyjną, prowadzi zaawansowaną technologicznie działalność badawczo-rozwojową w nowoczesnym Centrum Badawczo-Rozwojowym.

Kolejni inwestorzy to: Borg Warner Poland Sp. z o.o. – wchodzący w skład Borg Warner Inc. - światowy potentat w produkcji turbosprężarek oraz układów napędowych; Heli-One Polska Sp. z o.o. – firma wchodząca w skład międzynarodowej korporacji CHC Helicopter, zajmująca się kompleksową naprawą oraz konserwacją helikopterów; FIBRAIN Sp. z o.o. – innowacyjny polski producent oraz światowy dostawca w branży systemów ICT i telekomunikacji światłowodowej; ZELMER S.A. (grupa B&B Trends) – producent szerokiej gamy sprzętu AGD; Goodrich Aerospace Poland Sp. z o.o. (UTC Aero Systems) – producent komponentów lotniczych z przeznaczeniem w lotnictwie cywilnym i wojskowym; McBraida Polska Sp. z o.o. – producent wysokoprecyzyjnych elementów do silników lotniczych oraz innych komponentów dla przemysłu lotniczego; Polimarky Sp. z o.o. – polski producent modyfikowanych tworzyw sztucznych, przeznaczonych do wytłaczania i formowania wtryskowego z wykorzystaniem w branży automotive; MB Aerospace Technologies Sp. z o.o. – producent części do silników lotniczych oraz innych komponentów z zastosowaniem w przemyśle lotniczym; D.A. Glass – polski lider w dziedzinie chemicznego kształtowania i obróbki szkła płaskiego; ML System S.A. – wiodące krajowe przedsiębiorstwo w zakresie projektowania i produkcji zintegrowanych systemów opartych na technologii ogniw fotowoltaicznych; Cyfrowa Foto Sp. z o.o. – największa w Europie Środkowo-Wschodniej drukarnia cyfrowa, krajowy lider w branży druku cyfrowego i fotograficznego; OPTeam S.A. – znany producent oprogramowania i systemów informatycznych.

W ramach Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS utworzony został Inkubator Technologiczny, którego zadaniem jest tworzenie nowych miejsc do prowadzenia aktywności gospodarczej dla małych i średnich przedsiębiorstw o innowacyjnym profilu działalności.

Integralną częścią Parku jest również Preinkubator Akademicki, utworzony z myślą o podnoszeniu konkurencyjności gospodarki oraz wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W ramach kreowania jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w Rzeszowie, utworzono Podstrefę Rzeszów Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC.

Zlokalizowana w północno-zachodniej części Rzeszowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Autostrady A4 oraz drogi ekspresowej S-19, umownie nazwana SSE Rzeszów-Dworzysko obejmuje tereny osiedla Przybyszówka oraz tereny położone w Obrębie Miłocin. W zachodniej części Podstrefy na inwestycje zdecydowały się takie firmy, jak: Raben Logistics Polska Sp. z o.o., AJ Profibud Sp. z o.o., Sobiesław Zasada Automotive Sp. z o.o., BOWIM-Podkarpacie Sp. z o.o., Savpol Sp. z o.o., Konsorcjum Stali S.A., BOZ S.A., Mat-Trans Sp. z o.o., Halico Sp. z o.o. oraz Game Over Cycles-Harley Davidson. W części wschodniej Podstrefy, na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko” zainwestowały następujące przedsiębiorstwa: Ok Office Sp. j., Creuzet Polska Sp. z o.o., Ziaja Sp. z o.o., UNIMET Sp. z o.o., CDO Sp. z o.o., VISSAVI Sp. z o.o., Master Profi Sp. z o.o., Energo System S.A., Exall Sp. j.

Rzeszów jest główną siedzibą wielu innowacyjnych klastrów i stowarzyszeń, wśród których najważniejsze to: Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” – Krajowy Klaster Kluczowy, „Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej”, „Klaster Systemów Bezzałogowych”, Klaster Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych „POLIGEN”, „Klaster Firm Informatycznych Polski Wschodniej”, „Klaster EXPO”, Klaster Jakości Życia „Kraina Podkarpacie” czy Klaster „Technologia w medycynie”.

Rzeszów, obok Gdańska i Warszawy jest miastem, w którym swój regionalny oddział posiada Polska Agencja Kosmiczna – instytucja, której zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez łączenie świata biznesu i nauki.

Za swoje kompleksowe działania pro-inwestycyjne, Miasto Rzeszów było wielokrotnie nagradzane przez kapituły prestiżowych gospodarczych rankingów i konkursów. W latach 2015 i 2016 Rzeszów uzyskał tytuł Lidera Rankingu Miast Atrakcyjnych dla Biznesu magazynu gospodarczego Forbes (w kat. 150-300 tys. mieszkańców). Na przestrzeni ostatnich lat, miasto konsekwentnie notuje wysokie pozycje w rankingach fDi Polish Cities of the Future.

Borg Worner Poland
Weimea Cargo Terminal Jasionka
ICN Polfa Rzeszów