Data wydruku: 2020-12-04 15:52:36

umrzeszow

e-mail: www: erzeszow.pl

Współpraca Rzeszowa z miastami partnerskimi 2016

Imprezy ogólne, w których wzięły udział ukraińskie miasta partnerskie 2016

23-26 czerwca 2016

Udział 4-osobowych delegacji z miast partnerskich na Ukrainie w czwartej edycji kultu-ralnego projektu „Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury”.
Rzeszów już po raz czwarty wziął udział w kulturalnym projekcie Wschód Kultury – Eu-ropejski Stadion Kultury, który został zorganizowany w naszym mieście od 23 do 26 czerwca 2016 roku. Celem tego przedsięwzięcia jest wymiana doświadczeń na polu kultury oraz ukazanie wspólnych korzeni kulturowych wschodnich regionów Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego.

Impreza ta jest jedną z największych, najważniejszych i najbardziej oczekiwanych wy-darzeń kulturalnych w Rzeszowie. Wzięło w niej udział ponad 150 artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Armenii, Mołdawii, Gruzji, Rosji, Wielkiej Brytanii, Holandii. Przygotowanych zostało ponad 20 projektów z dziesiątkami wyjątkowych koncertów muzycznych, spektakli teatralnych, seansów filmowych, wystaw, warsztatów i spotkań ze znanymi artystami. Spośród zaproszonych gwiazd estrady wystąpili m.in.: The Hard-kiss i Jamala (zwyciężczyni Eurowizji 2016 z Ukrainy), Natalia Nykiel i Golden Parazyth (Litwa), Skubas i Jono McCleery (Wielka Brytania), Sarsa i Green Room & Dato Lomi-dze (Gruzja), Dawid Kwiatkowski, Kortez, Art Celebration i Michał Urbaniak (Polska), Te-Tris, Eskaubei i Ten Typ Mes. Gwiazdą wieczoru był zespół Within Temptation. Koncert Główny odbył się 24 czerwca na Stadionie Miejskim w Rzeszowie.

20-21 sierpnia 2016

Udział przedstawicieli Urzędu Miasta Rzeszowa w Międzynarodowym Forum nt. Udzia-łu organizacji międzynarodowych w realizacji kompleksowej reformy samorządu lokal-nego na Ukrainie, które odbyło się 20-21 sierpnia 2016 roku w Chyrowie (powiat Sambor, obwód Lwowski).

Podczas Forum omawiano samorządowe problemy Ukrainy. Głównymi tematami były: decentralizacja, realizacja projektów w zakresie uzyskania najlepszych doświadczeń w pozyskiwaniu funduszy międzynarodowych na rzecz reformy samorządowej, efektyw-ności energetycznej na Ukrainie i przyciągnięcia inwestycji do sektora energetyki miejskiej. Zaprezentowano również inicjatywy rządu w sektorze mieszkaniowym i w projektach międzynarodowych oraz instrumenty finansowe, stymulujące wydajność energetyczną.

Zaproponowano prowadzenie w ramach Forum odrębnych szkoleń z udziałem profesjonalnych trenerów z Rady Europy nt. zarządzania funduszami Rady Europy prze-znaczonymi na reformy dla samorządów lokalnych. Podczas tych szkoleń uczestnicy z Ukrainy zapoznają się ze sposobami działania mechanizmów wyszukiwania europejskich środków dla finansowania samorządu lokalnego.

9-10 grudnia 2016

EKOGALA 2016 – Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości Po raz pierwszy zorganizowano Targi w grudniu, w nowoczesnym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce k. Rzeszowa. Tegoroczna edycja Targów dedykowana była podmiotom związanym z wytwarzaniem i obrotem produktami ekologicznymi oraz wysokiej jakości żywnością rozumianą jako certyfikowana żywność ekologiczna i żywnościowe produkty tradycyjne, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku w Ekogali udział wzięli przedstawiciele Urzędów Miast oraz wystawcy wyrobów ekologicznych z miast partnerskich na Ukrainie: Iwano-Frankowska, Lwowa i Łucka.

Na przystrojonych w barwy narodowe Ukrainy oraz herby miast stoiskach, zajmowa-nych wspólnie z wystawcami, przedstawiciele Wydziałów Turystyki Urzędów Miast zaprezentowali ofertę turystyczną naszych ukraińskich miast.

Iwano-Frankowsk w tym roku przyjechał z ofertą ekologicznych wyrobów ziołowych – herbat, balsamów i nalewek na różne dolegliwości, wyrobów alkoholowych na bazie ziół, jak też tradycyjnych wyrobów piekarniczych.

Ze Lwowa – jak co roku – przyjechał dyplomowany artysta ludowy, produkujący certyfi-kowane zabawki drewniane, malowane ekologicznymi farbami. Artysta prowadził również warsztaty, podczas których dzieci mogły samodzielnie pomalować dowolnie wybraną zabawkę.

Łuck reprezentowany był przez dwie firmy. Po raz kolejny przyjechało na Targi Bractwo Pszczelarzy Ziemi Wołyńskiej „Stan Rojowy”, które miało w swojej ofercie wszelkie wyroby pszczelarskie – miody, różnej mocy miody pitne, nalewki lecznicze na bazie miodu, pyłku i mleczka pszczelego, wyroby z wosku pszczelego itp. Przedstawiciele Rękodzielnictwa Artystycznego zaoferowali wyroby z czarnej gliny, tradycyjne narzuty z ow-czej wełny, biżuterię, oryginalne malarstwo.