Data wydruku: 2021-06-19 21:41:49

umrzeszow

e-mail: umrz@erzeszow.pl www: erzeszow.pl

Aktualności

Ruszają roboty budowlane przy Litewskiej

Fragment projektu budynku przy ul. Litewskiej, gdzie ma powstać ośrodek wsparcia dla osób chorych na Alzheimera
Fragment projektu budynku przy ul. Litewskiej, gdzie ma powstać ośrodek wsparcia dla osób chorych na Alzheimera

Miasto podpisało umowę z rzeszowską firmą budowlaną PROFBUD, która wygrała przetarg na remont budynku przy ulicy Litewskiej, gdzie ma powstać Ośrodek wsparcia dla osób chorych na Alzheimera. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie. Na to zadanie miasto otrzymało 2,7 mln złotych z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Całość prac będzie kosztować 3,1 mln złotych.

- Cieszę się, że miasto otrzymało tak duże wsparcie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na to zadanie. To pozwoli nam prawie w całości pokryć koszty tej inwestycji, wnosząc tylko niewielki wkład z własnego budżetu - mówi pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak.

Firma budowlana przedstawiła już harmonogram prac, które mają się zakończyć w listopadzie tego roku. Wśród zaplanowanych robót jest m.in. wymiana wewnętrznych instalacji, budowa przyłącza wodociągowego, rozbiórka części budynku i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zagospodarowanie terenu wokół ŚDS, gdzie powstaną np. alejki, zewnętrzna siłownia, miejsca postojowe, oświetlenie i ogrodzenie. Dofinansowanie z ministerstwa ma być także przeznaczone na wyposażenie placówki, która ma zacząć działać już w grudniu.

W Ośrodku wsparcia dla osób z otępieniami, w tym chorych na Alzheimera, znajdzie się miejsce dla 25 podopiecznych. Palcówka będzie zapewniała profesjonalną opiekę oraz terapię przez 8 godzin dziennie. Program zajęć terapeutycznych będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb wszystkich podopiecznych i będzie obejmował między innymi zajęcia w zakresie stymulacji funkcji językowych, pobudzające zmysły, usprawniające funkcje poznawcze a także treningi samodzielności. Wszystko po to, aby jak najdłużej zapewnić osobom chorym sprawność fizyczną oraz intelektualną. Ośmiogodzinny pobyt w ośrodku będzie wsparciem dla samych podopiecznych, ale także dla ich opiekunów, którzy w tym czasie - będąc na przykład w pracy - nie muszą zatrudniać nikogo do opieki nad chorym członkiem rodziny.