Ścieżka przyrodnicza im. prof. dra Władysława Szafera

Przystanek 4 - Zapora na Wisłoku

Na odcinku ciągnącym się od schodów betonowych w parku, aż do mostu oraz na zaporze, można spotkać około 35 gatunków ptaków. Natomiast w okresie jesienno-zimowym, spotykamy tu masowo m.in. kaczkę krzyżówkę, łabędzia niemego oraz mewę śmieszkę.

Wisłok przegrodzony jest 4 śluzami, z których jedna po przebudowie puszcza wodę górą, a pozostałe puszczają wodę dołem. Można tutaj podziwiać „sztuczny wodospad" oraz wybudowaną w 2012 roku przez firmę ESI elektrownię wodną wraz z nowoczesną przepławką o długości 270 m dla ryb, które chcą płynąć w górę rzeki.

Następnie przechodzimy tunelem pod odcinkiem Al. Powstańców Warszawy. Z zapory rozpościera się widok na dolinę Wisłoka i zalew, Osiedle Nowe Miasto, Miasteczko Akademickie, a dalej wypiętrzenia Pogórza Dynowskiego i Pogórza Strzyżowskiego. Po przejściu Al. Powstańców Warszawy ciągnie się bardzo ładny szpaler drzew, zbudowany z wierzb płaczących i topoli włoskich, natomiast w prawo od ww. fragment łąki ograniczony szpalerem tawuły japońskiej odm. wielkolistna. Ponadto na uwagę zasługują tu nasadzenia takich drzew jak: magnolia, lipa srebrzysta, dąb czerwony, klon jawor, czereśnia (cztery odnogi), jabłoń purpurowa i inne.

Szpaler drzew z wierzb płaczących i topoli włoskich
Kaczki krzyżówki na rzeszowskim zalewie