2017 r.

Studenci z EUROAVII przygotowują się do kolejnego konkursu i konstruują nowy udźwigowiec

Po sukcesie w Stanach Zjednoczonych EUROAVIA Rzeszów nie spoczywa na laurach. Przeciwnie, zapowiada niezwykle pracowite wakacje.
 
Studenci z rzeszowskiego Koła Naukowego EUROAVIA Rzeszów pracują nad innowacyjnym samolotem udźwigowym, z którym już 8 sierpnia br. rozpoczną walkę na zawodach Air Cargo Challenge w Zagrzebiu na Chorwacji. Celem zawodów jest zaprojektowanie, zoptymalizowanie i zbudowanie samolotu, zdolnego unieść jak największy ciężar (metalowe sztabki) oraz pokonać dziesięć stumetrowych odcinków w jak najkrótszym czasie. Organizatorzy narzucili wytyczne dotyczące silnika i śmigła. Samolot będzie musiał wznieść się po rozbiegu wynoszącym maksymalnie 60 m, a po złożeniu model musi się mieścić do określonej wymiarami skrzyni (1 x 0,5 x 0,4 m). Reszta zależy już od kreatywności, wiedzy i pomysłu studentów.
 
Samolot drużyny EUROAVIA Rzeszów to innowacyjna konstrukcja. Wykonana będzie w całości z materiałów kompozytowych, zwanych „materiałami przyszłości” - z włókna węglowego. Udźwigowiec będzie miał 5,2 m rozpiętości i ok. 3 m długości, a zakładany podniesiony ciężar pozwala myśleć o walce o najwyższe lokaty. Studenci zapewniają, że jest to najbardziej zaawansowana technologicznie konstrukcja w historii rzeszowskiej EUROAVII. Projekt wymaga od uczestników doświadczenia w budowie udźwigowców oraz pracy z materiałami kompozytowymi. Niestety najnowsze technologie i innowacyjność pociągają za sobą też wysoki koszt projektu, jednak studenci z optymizmem patrzą w przyszłość. Pierwsze loty pionierskiego samolotu są zaplanowane na przełom lipca i sierpnia.
 
Koło Naukowe EUROAVIA Rzeszów to największe i bardzo aktywne koło działające na Politechnice Rzeszowskiej. Zrzesza ponad 50 pasjonatów awiacji. Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia studenckiego - rzeszowska grupa jest jedną z 45 grup działających w 23 krajach europejskich. Głównymi celami organizacji jest pogłębienie zainteresowania branżą lotniczą oraz rozwój umiejętności zdobywanych podczas studiów poprzez różnorodne projekty techniczne, udział w zawodach naukowych na całym świecie, ułatwienie studentom kontaktu z firmami z branży lotniczej, integracja pomiędzy grupami lokalnymi.
 
EUROAVIA Rzeszów ma na swoim koncie imponujące sukcesy, m.in. w międzynarodowych zawodach konstruktorskich oraz liczne projekty techniczne.
 
W roku akademickim 2016/2017 wzięli udział w:
- rywalizacji dronów IMAV 2016 w Pekinie, gdzie startowali z autonomicznym wielowirnikowcem własnej konstrukcji,
- największych na świecie zawodach konstruktorskich SAE Aero Design w Lakeland na Florydzie, na które zaprojektowali, zoptymalizowali i zbudowali samolot udźwigowy. Na 40 startujących zespołów z całego świata, studenci PRz zajęli: 4. miejsce za prezentację ustną modelu, 6. miejsce za średni największy podniesiony ciężar i 8. miejsce w klasyfikacji generalnej,
- w krakowskiej Droniadzie, gdzie stworzyli innowacyjny system lokalizacji znaczników z wykorzystaniem trzech dronów na akcję poszukiwawczą.
 
Do tej pory studenci KN EUROAVIA na trwałe zapisali się w rywalizacji w zawodach samolotów typu cargo. W Air Cargo Challenge 2015 zajęli 3. miejsce w klasyfikacji generalnej i 1. w kategorii modeli drewnianych. Dodatkowo w zeszłym roku EUROAVIA zakwalifikowała się do pierwszej edycji programu „Najlepsi z najlepszych”, co umożliwiło jej udział w zawodach SAE AERODESIGN EAST 2016 i zaowocowało 2. miejscem wśród 68 drużyn z całego świata w kategorii dokumentacji technicznej i 7. miejscem w klasyfikacji generalnej.
https://w.prz.edu.pl/
Student z rzeszowskiego Koła Naukowego EUROAVIA Rzeszów
Student z rzeszowskiego Koła Naukowego EUROAVIA Rzeszów