Współpraca Rzeszowa z miastami partnerskimi 2019

Współpraca z miastem Split 2019

Początek roku był okazją do spotkania przedstawicieli miasta Rzeszowa i Splitu. Była to pierwsza wizyta rzeszowskiej delegacji w Chorwacji po podpisaniu umowy o partnerstwie 15 maja 2018 roku. Reprezentacja miasta Rzeszowa w składzie Zastępca Prezydenta, Pan Andrzej Gutkowski, Dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej, Pani Marzena Furtak-Żebracka i dr hab. inż. Pan Grzegorz Masłowski, prof. PRz - Prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej w dniach 21-23.01 2019 przebywała w Splicie. Przedstawiciele naszego miasta odwiedzili między innymi stocznię „Brodosplit” i Uniwersytet w Splicie. Spotkanie było okazją do rozmów na temat transportu, edukacji i turystyki.

2-4 maja

W dniach 2-4 maja 2019 gościła w Rzeszowie liczna grupa przedstawicieli miasta Split, przedsiębiorców i artystów. Wizyta odbyła się w związku z obchodami 3 maja w naszym mieście. Podczas Paniagi, na najpopularniejszej ulicy Rzeszowa wystąpił zespół Klapa Šušur. Rzeszowianie mogli równiez podziwiać wystawę fotografii prezentujacą turystyczne atrakcje Splitu oraz spróbować produktów typowych dla kuchni chorwackiej. Podczas wizyty goście odwiedzili również Podziemną Trasę Turystyczną oraz spotkali się z Orkiestrą Szałamanistek i Mażoretek „Incanto“.

5-8 maja 

W dniach 5-8 maja 2019 w związku z zaproszeniem burmistrza Splitu, Andro Krstulović Opara delegacja miasta Rzeszowa na czele z Dyrektorem Wydziału Kultury Sportu i Turystyki, Panią Katarzyną Pawlak wzięła udział w obchodach Dni Miasta i Dni Otwartych w Splicie. Każdej wiosny mieszkańcy Splitu hucznie obchodzą święto św. Dominiona – patrona miasta. Z tej okazji odbywają się koncerty plenerowe, wyścigi wioślarskie i uroczysta procesja ulicami miasta. Przedstawiciele naszego miasta wzięli również udział w uroczystej sesji Rady Miasta oraz spotkali się z między innymi z Prezydentem Chorwacji Panią Kolinda Grabar-Kitarović i Premeriem Chorwacji Panem Andrejem Plenković.