Współpraca Rzeszowa z miastami partnerskimi 2017

Współpraca z miastem Nyíregyháza 2017

Wystawy artystów rzeszowskich w Nyíregyházie

2 marca 2017 r. w Galerii Miejskiej w Nyíregyházie odbył się wernisaż trzech wystaw rzeszowskich artystów plastyków:

  • Maciej Majewski – malarz i grafik oraz Wacław Nowacki – fotograf: wspólna wystawa – ANTYPODY.
  • Maciej Majewski – wystawa indywidualna: grafika – Ręczna Wytwórnia Kartek Pocztowych.
  • Wacław Nowacki – wystawa indywidualna: fotografia

Wystawy zostały zorganizowane dzięki kontaktom nawiązanym w 2016 roku podczas udziału rzeszowskich artystów w plenerze malarskim w Nyiregyhazie z okazji 20-lecia partnerstwa miast Rzeszów-Nyíregyháza i były eksponowane do 29 marca 2017 r.

Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Nyíregyházie, 24-25 marca 2017 r.

Miasto Rzeszów zostało zaproszone do udziału w obchodach święta Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, zorganizowanych przez Samorząd Miasta Nyíregyháza przy współpracy z Samorządem Mniejszości Polskiej w tym mieście. Z tej okazji, 24 marca 2017 r., odbył się uroczysty koncert w sali koncertowej Muzycznej Podstawowej Szkoły Artystycznej im. Vikára Sándora. Obok uczniów tej szkoły w koncercie wystąpiła zaproszona na uroczystości grupa muzyczna z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie. Koncert uświetnił występ Chóru Lengyel-Magyar Dalárda działającego przy miejscowym Samorządzie Mniejszości Polskiej. Na zakończenie uroczystości zostały ogłoszone wyniki konkursu wiedzy o Polsce przeprowadzonego w Szkole Podstawowej im. Józefa Bema w Nyíregyházie.
Z ramienia UM Rzeszowa w wydarzeniach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej uczestniczył Pełnomocnik Prezydenta Miasta Rzeszowa – Henryk Wolicki.

Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży – udział młodego pianisty z Nyíregyházy

W dniach 9-11 marca 2017 roku odbył się w Rzeszowie 4. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla Dzieci i Młodzieży zorganizowany przez Zespół Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie. W konkursie wziął udział Csaba Molnar - uczeń Muzycznej Podstawowej Szkoły Artystycznej im. Vikára Sándora w Nyíregyházie, któremu towarzyszyła nauczycielka gry na fortepianie oraz dyrektor szkoły Tamás Attila. W konkursie uczestniczyli również młodzi pianiści ze Lwowa i z Łucka. Wizyta w Rzeszowie towarzyszących im dyrektorów szkół muzycznych była okazją do nawiązania kontaktów pomiędzy szkołami muzycznymi partnerskich miast.

Wizyta w Nyíregyházie uczniów z Gimnazjum Nr 9 w Rzeszowie

W dniach 10-12 kwietnia 2017 r. gościła w Nyíregyházie 40-osobowa grupa młodzieży z Gimnazjum Nr 9 w Rzeszowie w ramach organizowanej corocznie wymiany ze Szkołą Podstawową im. Józefa Bema.

Udział reprezentacji Rzeszowa w Półmaratonie Elektrolux w Nyíregyházie, 20 maja 2017 r.

7-osobowa reprezentacja Urzędu Miasta Rzeszowa gościła w Nyíregyhazie w dniach 19-21 maja 2017 r. w związku z udziałem w Półmaratonie Elektrolux oraz w Sztafecie Miast Partnerskich.

Międzynarodowe spotkanie młodzieży w Nyíregyhazie, 17-20 maja 2017 r.

Z inicjatywy miasta Nyíregyháza w 2017 roku został zorganizowany projekt dla młodzieży szkolnej pn. Town Twinning Program, w którym obok gospodarzy uczestniczyły dwa partnerskie miasta Nyíregyhazy: Satu Mare i Presov. Do udziału w projekcie gościnnie została zaproszona także młodzież z Rzeszowa. W Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży w Nyíregyhazie, które odbyło się w dniach 17-20 maja, wzięła udział 40-osobowa grupa rzeszowskich licealistów ( z I LO, II LO, III LO, IV LO i V LO). Tematy sesji oraz warsztatów dotyczyły udziału młodzieży w młodzieżowym parlamencie, edukacji, kultury, koncepcji rozwoju przestrzeni miejskiej, organizacji wypoczynku, praw uczniów itp. Dla uczestników projektu zorganizowano także program sportowy.

Udział miast w projekcie promującym turystykę

W dniu 21 lutego 2017 r. odbyła się w Rzeszowie konferencja podsumowująca projektu pn. „Promocja Turystyki – współpraca jako szansa dla małych miast V4 na zwiększenie konkurencyjności”, realizowanego w okresie od lipca 2016 r. do lutego 2017 r. W konferencji tej uczestniczyło czterech przedstawicieli Centrum Turystyki z Nyíregyházy, a także partnerzy projektu ze Stropkova (Słowacja) i Šternberka (Czechy).

Inicjatorem i liderem projektu było Miasto Rzeszów. Miasto Nyiregyhaza brało czynny udział w projekcie, uczestniczyło w Spotkaniach Grup Roboczych oraz Wizytach Studyjnych w Rzeszowie (2016-2017), a także organizowało u siebie Spotkanie Grupy Roboczej i Wizytę Studyjną oraz przygotowało materiały do folderu turystycznego.

Udział Nyíregyházy w międzynarodowym projekcie „Step Up Involving Citizens of Europe”

W dniach 13 – 16 września 2017 r. w Rzeszowie odbyły się warsztaty w ramach projektu „Step Up Involving Citizens of Europe”, którego inicjatorem i głównym organizatorem było nasze miasto. Projekt, współfinansowany z programu Europa dla Obywateli, dotyczył narzędzi partycypacji społecznej w zarządzaniu miastem.
W warsztatach wzięło udział 45 uczestników z 10 miast europejskich. Obok przedstawicieli Nyíregyházy w warsztatach uczestniczyli przedstawiciele z innych miast partnerskich Rzeszowa: Iwanio-Frankowsk, Lwów, Łuck i Satu Mare, a także z miast zaprzyjaźnionych: Pula z Chorwacji, Stropkov, Świdnik i Preszów ze Słowacji.

Promocja Rzeszowa podczas V FESTIWALU TIRPAKÓW w Nyiregyhazie. 23-24 września 2017 r.

W dniach 23-24 września 2017 r. w Nyíregyházie odbył się V Festiwal Tirpaków, do udziału w którym zostało zaproszone nasze miasto. Zorganizowane w ramach Festiwalu imprezy nawiązywały do tradycji ludowych grupy etnicznej Tirpaki zamieszkującej niegdyś region Nyíregyházy.

Podczas jarmarku zorganizowanego na Placu Kossuth’a – głównym placu przed miejskim ratuszem odbyła się prezentacja regionalnej kuchni, w której uczestniczyło wielu miejscowych restauratorów oferujących tradycyjne węgierskie potrawy, a także zaproszeni goście ze Słowacji, Ukrainy i Polski. Na stoisku zorganizowanym przez Urząd Miasta Rzeszowa we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia” gotowano i serwowano tradycyjne dania podkarpackiej kuchni. Serwowane potrawy zostały wysoko ocenione przez jury konkursowe, które przyznało naszej reprezentacji drugie miejsce wśród wielu drużyn z samego miasta i regionu Nyíregyházy oraz z innych miast partnerskich.

Udział w Festiwalu Tirpaków był również okazją do promocji turystycznej naszego miasta i województwa.

Uroczystości na Placu Kossuth’a ubogacały liczne zespoły folklorystyczne, wśród których zaprezentował się także zaproszony do Nyíregyházy Zespół Pieśni i Tańca „Rudki” z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie.

Wieczór Wigilijny w Nyíregyházie

Jak co roku Miasto Rzeszów otrzymało zaproszenie do udziału do udziału w tradycyjnym Wieczorze Wigilijnym w Nyíregyházie organizowanym przez Samorząd Mniejszości Polskiej we współpracy z Samorządem Miasta, 8 grudnia 2016 roku. W imprezie wziął udział Pełnomocnik Prezydenta Miasta Rzeszowa Henryk Wolicki.

Targi Ekogala w Rzeszowie – udział firm z Nyiregyhazy

Przedstawiciele firm produkujących ekologiczne wędliny, sery oraz soki i dżemy owocowe z własnych ekologicznych upraw wzięli udział w Targach Zdrowej Żywności Ekogala, które odbyły się w dniach 8-9 grudnia 2017 roku w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym w Jasionce k/Rzeszowa. Prezentowane przez węgierskich wytwórców wyroby cieszyły się wielkim powodzeniem wśród odwiedzających targi mieszkańców Rzeszowa. Obok gości z Nyiregyházy, na zaproszenie Prezydenta Miasta Rzeszowa, w targach uczestniczyli także przedstawiciele firm spożywczych i rzemiosła artystycznego z naszych miast partnerskich na Ukrainie: Iwano-Frankowska, Lwowa i Łucka, a także z miasta Chmielnicki.