Współpraca Rzeszowa z miastami partnerskimi 2017

Współpraca z miastem Satu Mare 2017

3 maja

Zastępca Prezydenta Satu Mare wraz z oficjalna delegacją z tego miasta wzięli udział w obchodach Paniagi – historycznej ulicy 3 Maja w Rzeszowie.

Przyjazd gości był związany z obchodami X-lecia partnerstwa. Umowa o partnerstwie została podpisana 12 grudnia 2007 r. przez Burmistrza Satu Mare Iuliu Ilyés i Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów była kultura rumuńska. Goście wzięli udział w uroczystościach patriotycznych, a uczniowie tamtejszej szkoły malowali plenerowe obrazy ukazujące okolice Fontanny Multimedialnej. Uroczystościom towarzyszyły koncerty muzyki poważnej (w tym: występ tenora - Norberta Nagy) i rozrywkowej (m.in. zespół Ash Band z Satu Mare), występy orkiestr, pokazy taneczne. Oprócz wystawy malarstwa, odbyły się również pokazy rysunku i fotografii, kiermasz książek, warsztaty garncarskie i graficzne, prezentacje literackie i pokazy multimedialne.

Nieopodal Radia Rzeszów można było skosztować rumuńskiej zupy – ciorby, którą własnoręcznie serwował Prezydent Miasta Rzeszowa, Tadeusz Ferenc. Święto Paniagi to także największy rzeszowski jarmark rękodzieła i produktów regionalnych, oferowanych w tym dniu mieszkańcom i gościom Rzeszowa. W oficjalnym programie delegacji z Satu Mare znalazła się też wizyta w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, gdzie odbył się wernisaż wystawy Veita Mette „Bielefeld - obrazy z miasta partnerskiego”, prezentującej dokumentację fotograficzną miasta z 2013 roku, wykonaną z okazji jubileuszu 850-lecia Bielefeldu.

Do obchodów miasta włączyły się liczne instytucje. W Radiu Rzeszów można było zapoznać się z funkcjonowaniem stacji radiowej. Bank NBP edukował w zakresie rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych. Na placu przed NBP odbyły się pokazy broni i umundurowania Straży Bankowej, pokaz sprawności grupy konwojowej oraz samochodów specjalnych.
Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie przygotowała projekcje filmów patriotycznych. Można było również podziwiać patrol konny oraz psa policyjnego towarzyszącego policjantom w codziennej służbie.
Muzyka rozbrzmiewała przy Fontannie Multimedialnej, obok siedziby Radia Rzeszów oraz na Rynku.
O godz. 19 na Rynku odbył sie wyjątkowy koncert pt. „Noc w operze” w wykonaniu solistów, chóru, baletu i orkiestry Teatru Muzycznego z Lublina. Pierwsza część koncertu to najsłynniejsze przeboje światowych scen operowych (Strauss, Mozarta, Czajkowski, Verdi, Gershwin… . Druga część koncertu to przeboje estradowe z gatunku musicalu, burleski i muzyki filmowej.

26 - 28 maja

W dniach: 26 - 28 maja 2017 r. oficjalna delegacja Miasta Rzeszowa, reprezentowana m.in. przez Zastępcę Prezydenta, Andrzeja Gutkowskiego oraz radnego Mariusza Olechowskiego wzięła udział w obchodach Dni Satu Mare. Rzeszowianie partycypowali m.in. w oficjalnej ceremonii otwierającej imprezę, połączonej z koncertem muzyki poważnej. Pierwszy dzień zakończyła uroczysta kolacja w obecności wszystkich miast partnerskich Satu Mare.
Wizyta była doskonałym pretekstem do rozmów na temat możliwej współpracy kulturalnej na przyszłość. Rzeszowianie zwiedzali w Satu Mare odrestaurowany teatr, który po 4 latach przerwy został ponownie oddany do użytku. Z fantastycznym odbiorem spotkały się występy rzeszowskich grup tanecznych, powstałych przy Rzeszowskim Domu Kultury. Wizytę zakończono udziałem w tradycyjnej Paradzie Kwiatów, która towarzyszyła Dniom Satu Mare.

Przez 3 Dni Satu Mare oferowało mieszkańcom i gościom bardzo szeroki wachlarz atrakcji kulturalnych. Swój udany występ miał Dr. Alban oraz Sounds of Boney M., a także liczni rumuńscy, węgierscy i niemieccy piosenkarze ludowi. Można było też podziwiać pokazy fire show i kosztować specjałów tamtejszej kuchni.

18 - 20 października

W dniach 18 - 20 października 2017 roku oficjalna delegacja z Satu Mare pod przewodnictwem prezydenta Gabora Kereskenyi’ego wzięła udział w wizycie studyjnej w Rzeszowie. Wizyta miała na celu ukazanie rumuńskim specjalistom zalet Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu transportowego. Szczegółowo zostało przedstawione Centrum Obszarowego Sterowania Ruchem Drogowym oraz inwestycje związane z usprawnianiem ruchu w mieście. Pozyskane informacje zostały uzupełnione podczas wizyty w Zarządzie Transportu Miejskiego. Goście byli szczególnie zachwyceni mostem im. Tadeusza Mazowieckiego i okrągłą kładką dla pieszych. Przedmiotem ich pytań było także to jak można pozyskać dofinansowanie na wdrażanie tego typu inwestycji oraz to jak ten proces przebiega w praktyce.