Współpraca Rzeszowa z miastami partnerskimi 2016

Współpraca z miastem Nyíregyháza 2016

Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Nyíregyházie, 21-22 marca 2016 r.

Obchody corocznego święta Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zostały zorganizowane przez Samorząd Miasta Nyíregyháza wspólnie z Samorządem Mniejszości Polskiej w tym mieście. Głównym punktem programu był koncert 21 marca 2016 roku w sali koncertowej Muzycznej Podstawowej Szkoły Artystycznej im. „Vikár Sándor”, w którym obok uczniów tej szkoły wystąpiła zaproszona na uroczystości grupa muzyczna z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie. Koncert uświetnił występ Chóru Lengyel-Magyar Dalárda działającego przy Samorządzie Mniejszości Polskiej. Podczas uroczystości zostały także ogłoszone wyniki konkursu „Kto wie więcej o Polsce” przeprowadzonego w Szkole Podstawowej im. Józefa Bema w Nyíregyházie.

W wydarzeniach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej uczestniczyła delegacja Miasta Rzeszowa w składzie: Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa – Andrzej Gutkowski oraz Aneta Radaczyńska – Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki.

20-lecie partnerstwa miast Nyíregyháza i Rzeszów

Z okazji 20-lecia współpracy partnerskiej miasta Rzeszowa z węgierskim miastem Nyíregyháza w dniach 2-4 maja 2016 roku gościła w Rzeszowie delegacja Miasta Nyíregyháza na czele z Burmistrzem Miasta Ferencem Kovács. Delegacja wzięła udział w uroczystościach patriotycznych z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w kościele farnym i pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku, a następnie uczestniczyła w programie Święta Paniagi, które w tym roku miało wiele akcentów węgierskich.

Prezydent Miasta Rzeszowa wraz z Burmistrzem Miasta Nyíregyhaza dokonali wspólnie uroczystego otwarcia Święta Paniagi, podkreślając znaczenie trwającej od 20 lat partnerskiej współpracy. Kolejnym punktem programu było otwarcie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie wystawy „Monety Polskie na terenie królestwa Węgier od XVI do XVII w. ze zbiorów Muzeum Josa András w Nyíregyházie”. Autorem scenariusza wystawy był Wiceprezydent Miasta Nyíregháza Attila Ulrich, który z tej okazji również gościł w Rzeszowie wraz z delegacją Muzeum Josa András. Muzealnicy z Nyíregyhazy wspólnie z Muzeum Okręgowym, z którym ścisła współpraca prowadzona jest już od kilku lat, przeprowadzili konkurs wiedzy o Węgrzech i partnerskim mieście Nyíregyhaza, skierowany do mieszkańców Rzeszowa.
W ramach kontaktów polskich i węgierskich fotografików w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa została otwarta wystawa fotografii z Nyíregyházy, której autorami byli artyści fotograficy: Attila Balazs, Csaba CSUTKAI, Árpád KOHUT i Lajos SZARKA. Wśród licznych koncertów na przemian polskich i węgierskich wykonawców mieszkańcy Rzeszowa i przybyli na uroczystości goście mieli okazję podziwiać występy dwu zespołów z partnerskiej Nyíregyházy, łączących muzykę nowoczesną z elementami muzyki ludowej i mających na swoim koncie nagrody na licznych prestiżowych konkursach i festiwalach międzynarodowych: Folk and Dance i 4 for Dance. Podczas Święta Paniagi nie zabrakło stoisk rękodzieła artystycznego naszych partnerów oferujących wyroby ceramiczne, koszykarskie, biżuterię oraz rzeźby z drewna i wyroby ze skóry. Na stoisku turystycznym, obok stoiska Podkarpackiej Organizacji Turystycznej i Rzeszowa, przekazywano materiały promocyjne o Nyíregyházie i jej regionie i zapraszano do spędzenia miłego urlopu w uzdrowiskowej dzielnicy miasta Nyíregyháza – Sóstó. Na zakończenie uroczystości Święta Paniagi goście z partnerskiego miasta wysłuchali operetki „Księżniczka Czardasza”, która została wykonana na scenie rzeszowskiego rynku przez artystów Teatru Muzycznego z Lublina.

W kolejnym dniu wizyty, 4 maja 2016 r., delegacja z Nyíregyházy została przyjęta przez Prezydenta Miasta Rzeszowa w Ratuszu. Po spotkaniu zaproszono gości na wycieczkę autobusową po mieście, podczas której zaprezentowano gościom najważniejsze inwestycje zrealizowane w ostatnich latach w Rzeszowie.
Kontynuacją obchodów 20-lecia partnerstwa była wizyta w dniach 6-8 maja 2016 r. delegacji Miasta Rzeszowa w Nyiregyhazie, na czele z Zastępcą Prezydenta Miasta Rzeszowa Stanisławem Sienko oraz Radną Miasta Rzeszowa Grażyną Szaramą. Obchody na Węgrzech rozpoczęły się od uroczystej sesji Rady Miasta Nyiregyhaza, podczas której podkreślono wagę relacji partnerskich pomiędzy naszymi miastami. Delegacja z Polski uczestniczyła także w otwarciu Wystawy Fotograficznej o Rzeszowie, przygotowanej przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa oraz wystawy prezentującej prace artystów malarzy z Nyiregyhazy, Rzeszowa i Preszowa, wykonane podczas międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Nyíregyházie, w którym uczestniczyli artyści rzeszowscy: Robert Inglot i Maciej Majewski. Na głównym placu miasta wystawiali swoje wyroby artyści rzemieślnicy z Rzeszowa i województwa podkarpackiego. Zaś na głównej scenie przed Ratuszem wystąpił Zespół Rudki z Miejskiego Domu Kultury w Rzeszowie, prezentując przepiękne polskie tańce i stroje ludowe.

Wizyta w Nyíregyházie uczniów z Gimnazjum Nr 9 w Rzeszowie z okazji Dni Miasta Nyíregyháza

W dniach 4-6 maja 2016 r. w ramach współpracy ze Szkołą im. Józefa Bema gościła w Nyíregyházie 35-osobowa grupa młodzieży z Gimnazjum Nr 9 w Rzeszowie. Okazją do zorganizowania wizyty były obchody Dni Miasta w Nyíregyházie i uroczystości z okazji 20-lecia partnerstwa.

Udział miast w projekcie promującym turystykę

W dniach 24-25 sierpnia 2016 r. odbyło się w Rzeszowie Spotkanie Grupy Roboczej oraz Wizyta Studyjna w ramach projektu pn. „Promocja Turystyki – współpraca jako szansa dla małych miast V4 na zwiększenie konkurencyjności”. W spotkaniach tych uczestniczyło dwoje przedstawicieli Centrum Turystyki z Nyíregyházy.
Kontynuacją projektu było Spotkanie Grupy Roboczej oraz Wizyta Studyjna w Nyíregyházie w dniach 22-23 września 2016 r., w którym wzięli udział przedstawiciele Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej UM Rzeszowa: Jadwiga Rybka i Katarzyna Dybaś.

Festival VIDOR w Nyíregyházie

W dniach 26-27 sierpnia 2016 r. delegacja w składzie: Kamil Czyż – Zastępca Dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej oraz Aneta Siuta – pracownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki reprezentowała Miasto Rzeszów na 15 edycji Festiwalu VIDOR w Nyíregyházie.

Wizyta młodzieży z Nyíregyhazy w ramach wymiany z Gimnazjum Nr 9 w Rzeszowie

W dniach 24-26 października 2016 r. gościła w Rzeszowie 55-osobowa grupa młodzieży ze Szkoły im. Józefa Bema w Nyíregyházie. Wizyta ta była efektem trwającej od kilku lat współpracy z Gimnazjum Nr 9 w Rzeszowie. Nasi uczniowie gościli w Nyíregyházie w 2015 roku. Obecność grupy węgierskiej w Rzeszowie była okazją do zaprezentowania zarówno szkoły jak i miasta. Dnia 24 października grupa została przyjęta na spotkaniu w Ratuszu, a w ramach poznawania naszego miasta zwiedziła m.in. Podziemną Trasę Turystyczną.

Koncert Chóru Lengyel-Magyar Dalárda z Nyíregyházy

13 listopada 2016 r., podczas niedzielnej mszy św., w kościele pw. św. Judy Tadeusza w Rzeszowie wystąpił Chór Lengyel-Magyar Dalárda z partnerskiego miasta Nyíregyháza. Chór przybył do Rzeszowa na zaproszenie Prezydenta Miasta. Był to już trzeci występ tego chóru w Rzeszowie. Poprzednie występy, jesienią 2014 i 2015 roku, odbyły się w kościele farnym. W repertuarze koncertu znalazły się pieśni religijne i patriotyczne polskie i węgierskie, a także polskie kolędy. Koncert Chóru spotkał się z wielkim zainteresowaniem i uznaniem słuchaczy i kontynuowany był po zakończeniu mszy św.

Chór Dalárda działa przy Stowarzyszeniu Mniejszości Polskiej w Nyíregyházie. Został założony w 2011 roku przez rozśpiewaną grupę polsko-węgierską członków i sympatyków tego Stowarzyszenia i w październiku uroczyście obchodził swoje 5-lecie.

Koncertował m.in. w Egerze, Miskolcu i Budapeszcie (Koncert Chórów Polonijnych oraz Gala Mniejszości Narodowych w Budapeszcie w 2015 r.). 16 września 2016 roku zdobył drugie miejsce na X Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Sátoraljaújhely (Węgry).

Wieczór Wigilijny w Nyíregyházie

Prezydent Miasta Rzeszowa otrzymał zaproszenie do udziału w tradycyjnym Wieczorze Wigilijnym w Nyíregyházie organizowanym przez Samorząd Mniejszości Polskiej, 9 grudnia 2016 roku. W imieniu Prezydenta Miasta w uroczystości wzięła udział Marzena Furtak-Żebracka – Dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Targi Ekogala w Rzeszowie – udział firm z Nyiregyhazy

Przedstawiciele firm produkujących ekologiczne wędliny, sery kozie oraz soki i dżemy owocowe wzięli udział w Targach Zdrowej Żywności Ekogala, które odbyły się w dniach 9-10 grudnia 2016 roku w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym w Jasionce k/Rzeszowa. Prezentowane przez węgierskich wytwórców wyroby cieszyły się wielkim powodzeniem wśród odwiedzających targi mieszkańców Rzeszowa. Obok gości z Nyiregyházy, na zaproszenie Prezydenta Miasta Rzeszowa, w targach uczestniczyli także przedstawiciele firm spożywczych i rzemiosła artystycznego z Iwano-Frankowska, Lwowa i Łucka.