Współpraca Rzeszowa z miastami partnerskimi 2016

Współpraca z miastem Bielefeld 2016

Wizyta w Rzeszowie młodzieży z Oberstufen-Kolleg

W dniach 14-20 stycznia 2016 roku gościła w Rzeszowie 24-osobowa grupa studentów i nauczycieli z Oberstufen-Kolleg przy Uniwersytecie w Bielefeldzie, którzy uczestniczyli w polsko-niemieckim spotkaniu młodzieży „Partnerzy we wspólnej Europie” zorganizowanym przez Uniwersytet Rzeszowski i Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Rzeszowie w ramach trwającej od 2002 roku współpracy polegającej na stałych kontaktach prowadzących do przygotowania dwóch spotkań młodzieży w każdym roku, w Rzeszowie i Bielefeldzie.

Udział reprezentacji Rzeszowa w Turnieju Piłki Nożnej Miast Partnerskich w Bielefeldzie

W dniach 5-8 lutego 2016 roku przebywała w Bielefeldzie drużyna piłkarska reprezentująca nasze miasto na 33. Międzynarodowym Turnieju w Halową Piłkę Nożną, który odbył się 6 lutego. Był to już siódmy udział drużyny pracowników Urzędu Miasta Rzeszowa w tym turnieju. W tegorocznej edycji turnieju, organizowanego corocznie od 1984 roku, wzięło udział 10 drużyn i reprezentacja Rzeszowa wywalczyła pierwsze miejsce.
Podczas turnieju tradycyjnie zorganizowano zbiórkę pieniężną z przeznaczeniem na pomoc dla miasta Esteli w Nikaragui – partnerskiego miasta Bielefeldu.

Wymiana młodzieży Mamre-Patmos-Schule i Zespołu Szkół im. UNICEF

W dniach 11-15 kwietnia 2016 roku przebywała w Rzeszowie 18-osobowa grupa młodzieży z Mamre-Patmos-Schule z dzielnicy Bethel w Bielefeldzie. Opiekunami uczniów byli nauczyciele z tej szkoły zaangażowani już wcześniej we współpracę z Zespołem Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie, a w szczególności w organizację pobytu w Bielefeldzie młodzieży reprezentującej nasze miasto na Olimpiadzie Sportowej Bethel Athletics.
Podczas powitalnego spotkania w ZSS uczniowie z Niemiec wzięli udział w występach artystycznych prezentujących obie szkoły. Głównym punktem programu wizyty był udział w Święcie Sportu zorganizowanym przez gospodarzy 14 kwietnia 2016 r., a także występ na Przeglądzie Zespołów Artystycznych Województwa Podkarpackiego w WDK. Ponadto w ramach bogatego programu pobytu w Rzeszowie goście wraz ze swoimi polskimi przyjaciółmi zwiedzali nasze miasto i Muzeum-Zamek w Łańcucie, uczestniczyli w warsztatach garncarskich w Medyni Głogowskiej oraz w różnych w grach i zabawach integracyjnych.
Była to pierwsza wizyta w Rzeszowie uczniów z Mamre-Patmos-Schule w ramach współpracy zainicjowanej w wyniku udziału reprezentacji Rzeszowa w Olimpiadzie Bethel Athletics w Bielefeldzie. Na spotkaniu podsumowującym podjęto plany kontynuowania wymiany w kolejnych latach oraz zorganizowanie spotkań kadry nauczycielskiej i psychologicznej obu szkół w celu wymiany doświadczeń w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

Wizyta w Rzeszowie uczniów Hans-Ehrenberg-Schule w Bielefeldzie

W dniach 11-18 czerwca 2016 r. przebywała na Podkarpaciu 30-osobowa grupa młodzieży z Hans-Ehrenberg-Schule w Bielefeldzie, która w 2015 roku nawiązała współpracę z Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Sędziszowie. W ramach projektu „Zachować pamięć” uczniowie odwiedzali miejsca pamięci terroru hitlerowskiego w Polsce i w Niemczech. Pobyt w naszym regionie stał się okazją do pokazania gościom Stolicy Podkarpacia, jako partnerskiego miasta Bielefeldu i do zorganizowania spotkania w rzeszowskim Ratuszu. Na październik 2016 roku został zaplanowany wyjazd młodzieży z LO im. Piotra Skargi do Bielefeldu.

25-lecie partnerstwa miast Bielefeld i Rzeszów

Z okazji 25-lecia współpracy partnerskiej Rzeszowa i Bielefeld w dniach 23-25 czerwca 2016 roku gościła w Rzeszowie 34-osobowa grupa z Niemiec.
Na czele gości przybył do Rzeszowa Eberhard David – Nadburmistrz Miasta Bielefeld poprzednich kadencji, który wraz z ówczesnym Prezydentem Rzeszowa Mieczysławem Janowskim podpisał Umowę o Partnerstwie w 1991 roku, a także Rainer Lux – Przewodniczący Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Bielefeldzie i długoletni Radny Miasta Bielefeld i Poseł do Parlamentu Europejskiego Północnej Nadrenii-Westfalii.
24 czerwca 2016 roku goście zostali przyjęci przez Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenca na okolicznościowym spotkaniu w Ratuszu. W spotkaniu tym uczestniczył również były Prezydent Miasta Rzeszowa Mieczysław Janowski, Przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec oraz Skarbnik Miasta Janina Filipek, którzy w swoich wystąpieniach i rozmowach nawiązywali do wydarzenia sprzed 25 lat.
Wśród licznej grupy gości z Niemiec znaleźli się przedstawiciele Kuratorium Partnerstwa Miast, od początku kontaktów partnerskich szczególnie zaangażowani w inicjowanie kolejnych form współpracy i bardzo zasłużeni dla budowania wzajemnych więzi przyjaźni pomiędzy mieszkańcami naszych partnerskich miast: Ursula Schwarz, Ehrenfried Brandts i Hans Jürgen Scheffler, a także przedstawiciele prężnie działającego w Bielefeldzie Towarzystwa Niemiecko-Polskiego. Obok osób od lat związanych z partnerską współpracą, którzy kolejny już raz gościli w Rzeszowie, w wizycie uczestniczyli mieszkańcy miasta Bielefeld, którzy chętnie odpowiedzieli na ogłoszenie wyjazdu, aby z okazji Srebrnego Jubileuszu poznać partnerskie miasto. Pobyt w Rzeszowie był również okazją do udziału w licznych imprezach odbywającego się w tych dniach Festiwalu Wschód Kultury.

Udział reprezentacji Miasta Rzeszowa w 20. Olimpiadzie „Bethel Athletics 2016” w Bielefeldzie

W dniach 29 czerwca – 3 lipca 2016 roku przebywała w Bielefeldzie 20-osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół im. UNICEF w Rzeszowie wraz z opiekunami, która reprezentowała nasze miasto na 20. Olimpiadzie Sportowej „Bethel Athletics 2016”. Impreza ta jest organizowana corocznie od 1997 roku w dzielnicy Bielefeldu Bethel i spotyka się z szeroką akceptacją i poparciem mieszkańców i instytucji tego miasta. W tegorocznej Olimpiadzie, zorganizowanej w sobotę 2 lipca na terenie Stadionu sportowego w dzielnicy Bethel, uczestniczyło ponad 1100 osób niepełnosprawnych.
Podczas oficjalnego otwarcia Olimpiady reprezentacja Rzeszowa została powitana przez Nadburmistrza Miasta Bielefeld Pita Clausena. Młodzież z naszego Miasta współzawodniczyła w rozgrywkach w piłkę nożną, tenisie stołowym i lekkoatletyce. Był to już czwarty udział uczniów z Zespołu Szkół UNICEF w Rzeszowie w rozgrywkach sportowych Bethel Athletics w Bielefeldzie (poprzedni udział w latach: 2013, 2014 i 2015).

W ramach bogatego programu pobytu gospodarze zorganizowali zwiedzanie starówki Bielefeldu oraz dzielnicy Bethel, w tym szkoły Mamre-Patmos-Schule, do której uczęszczają dzieci niepełnosprawne. Uczniowie z Rzeszowa codziennie spotykali się ze swoimi rówieśnikami z Mamre-Patmos-Schule, z którymi poznali się w kwietniu 2016 roku podczas wizyty grupy młodzieży z tej szkoły w Rzeszowie w związku z rozpoczętą w ubiegłym roku współpracą partnerską obu szkół. Na powitanie w szkole odbyła się uroczystość, podczas której prezentowały się zespoły muzyczne i taneczne Mamre-Patmos-Schule oraz grupa młodzieży z Zespołu Szkół im. UNICEF. Młodzież z Rzeszowa została zaproszona do wspólnego z partnerami z Niemiec i Rosji wyjścia na dyskotekę, wspólnego przyrządzania posiłków i rozgrywek w piłkę nożną, a także na zwiedzanie pola golfowego i ogrodu zoologicznego Olderdissen. W sobotę, 2 lipca, na zaproszenie Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Bielefeldzie uczestnicy Olimpiady wzięli udział w Święcie Lata (Sommerfest) w gościnnym Domu im. Theodora Hürtha. Atrakcyjny program przygotowano również na niedzielę po rozgrywkach sportowych: zwiedzanie sławnego stadionu SCHÜCO Arena drużyny piłkarskiej Arminia Bielefeld oraz zwiedzanie wzgórza i zamku Sparrenburg.
Korzystając z okazji spotkania przedstawiciele Dyrekcji i nauczyciele Mamre-Patmos-Schule oraz ZSS UNICEF kontynuowali rozmowy w celu wymiany doświadczeń dotyczących funkcjonowania obu placówek. Podjęto wstępne ustalenia dotyczące wizyty młodzieży ze Szkoły Mamre-Patmos w Rzeszowie w następnym roku.
Projekt międzynarodowego spotkania młodzieży z Bielefeldu, Rzeszowa i Nowgorodu w związku z udziałem w Olimpiadzie Bethel Athletics uzyskał dofinansowanie organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Poczdamie, przy czym koszty podróży młodzieży z Rzeszowa zostały zrefundowane w 100%.

Przyjazd grupy młodzieży z Bielefeldu z okazji Światowych Dni Młodzieży

W dniach 20-25 lipca 2016 gościła w Rzeszowie 12-osobowa grupa młodzieży z Bielefeldu pod kierownictwem Ingo Stucke, która przyjechała do Polski na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. W dniach poprzedzających uroczystości w Krakowie, grupa ta uczestniczyła w koncertach i spotkaniach zorganizowanych w Rzeszowie oraz skorzystała z okazji poznania partnerskiego miasta i zwiedzenia Podziemnej Trasy Turystycznej. W poniedziałek, 25 lipca, goście z Bielefeldu wzięli udział w uroczystej Mszy Św. Posłania w Parku Papieskim, po której zostali przyjęci na spotkaniu w rzeszowskim Ratuszu.

Udział reprezentacji Rzeszowa w wyścigu biegowym „Run & Roll Day”

W dniach 9-12 września 2016 r. przebywała w Bielefeldzie 6-osobowa reprezentacja naszego miasta, która 11 września wzięła udział w wyścigu biegowym „Run & Roll Day”, w dystansie na 5 i 10 km.

Udział biegaczy z Bielefeldu w Maratonie Rzeszowskim

W dniach 7-11 października 2016 r. drużyna reprezentująca miasto Bielefeld gościła w Rzeszowie w związku z udziałem w Rzeszowskim Maratonie biegowym, który odbył się 9 października. Oprócz reprezentacji Bielefeldu w Maratonie wzięły udział drużyny z miast partnerskich Iwano-Frankowsk i Łuck. Troje zawodników z Bielefeldu wystartowało w maratonie, w którym Daniela Franz zajęła 1 miejsce w kategorii wiekowej kobiet powyżej 40 lat. Ponadto zawodnicy z Bielefeldu wystartowali w pięcioosobowej sztafecie, zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji Miast Partnerskich i 21 w ogólnej klasyfikacji (na 40 drużyn).