Współpraca Rzeszowa z miastami partnerskimi 2010 - 2015

Współpraca z miastem Satu Mare 2010 – 2015

2010

W dniach 14-17 maja 2010 roku gościła w Rzeszowie drużyna piłkarska policji miejskiej Satu Mare w ramach II Międzynarodowego Halowego Turnieju Piłki Nożnej Miast Partnerskich 15 maja 2010 roku, w którym uczestniczyły cztery drużyny z miast partnerskich i dwie drużyny z Rzeszowa. Podczas pobytu w Rzeszowie drużyny wzięły także udział w programie turystycznym promującym nasz region (zwiedzanie Muzeum Zamku i Powozowni w Łańcucie). Delegacji towarzyszyli przedstawiciele Rady Miasta Satu Mare.

W dniach 27-30 maja 2010 roku delegacja Miasta Rzeszowa wzięła udział w Święcie Miasta Satu Mare oraz obchodach 40 rocznicy partnerstwa pomiędzy Satu Mare i Zutphen (Holandia). Delegacja uczestniczyła w seminarium „Rola dialogu interkulturowego w integracji i budowaniu jedności Europy”. Na uroczystości został zaproszony także rzeszowski zespół Klezmer Band, który wystąpił w koncercie w Synagodze Satu Mare i na otwartej scenie Ogrodu Rzymskiego.

Uroczystości rocznicowe w Satu Mare zostały połączone z organizacją corocznego Turnieju Piłki Nożnej, 28-30 maja 2010 roku, w którym wzięła udział drużyna piłkarska UM Rzeszowa. W turnieju tym uczestniczyła także drużyna z partnerskiego miasta Nyíregyhaza i Zutphen.

Dwoje młodych pianistów ze Szkoły Artystycznej w Satu Mare wystąpiło w koncercie młodych pianistów z miast partnerskich podczas Festiwalu Fryderyka Chopina w Rzeszowie 14 czerwca 2010 roku, organizowanym przez Zespół Szkół Muzycznych Nr 2 we współpracy z UM Rzeszowa w ramach obchodów w Polsce Roku Chopinowskiego (pobyt w Rzeszowie – 13-15.06.2010).

2011

26-29 maja 2011 roku drużyna piłkarska Urzędu Miasta Rzeszowa uczestniczyła w VI Turnieju Piłkarskim w Satu Mare.

W dniach 3-6 czerwca 2011 roku gościła w Rzeszowie drużyna piłkarska policji miejskiej Satu Mare w ramach III Międzynarodowego Halowego Turnieju Piłki Nożnej Miast Partnerskich 4 czerwca 2011 roku, w którym uczestniczyło sześć drużyn z miast partnerskich oraz dwie drużyny z Rzeszowa. Drużyny piłkarskie wzięły także udział w programie turystycznym (zwiedzanie Wieliczki).

2012

23-26 maja 2012 r. drużyna piłkarska Urzędu Miasta Rzeszowa uczestniczyła w VII Turnieju Piłkarskim w Satu Mare.

W Targach Żywności Ekologicznej „Ekogala”, 25-27 maja 2012 roku, do udziału w których zostały zaproszone firmy z miast partnerskich produkujące zdrową żywność, wzięły udział trzy zakłady z Satu Mare produkujące wędliny, sery owcze i regionalne alkohole. W targach tych uczestniczyli także przedstawiciele firm produkujących zdrową żywność z naszych miast partnerskich na Ukrainie.

Drużyna piłkarska Policji Miejskiej Satu Mare wzięła udział w IV Międzynarodowym Halowym Turnieju Piłki Nożnej Miast Partnerskich 9 czerwca 2012 roku, w którym uczestniczyły drużyny z ośmiu naszych miast partnerskich (8-11 czerwca 2012). W ramach programu turystycznego promującego nasz region dla goszczących w Rzeszowie drużyn zorganizowano wycieczkę do Przemyśla. Przy okazji pobytu w Rzeszowie Komendant Policji Miejskiej Satu Mare spotkał się z Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie w celu nawiązania współpracy i wymiany informacji dotyczących funkcjonowania policji miejskiej w obu miastach.

2013

23-26 maja 2012 r. drużyna piłkarska Urzędu Miasta Rzeszowa uczestniczyła w VIII Turnieju Piłkarskim w Satu Mare.

W dniach 28 czerwca – 1 lipca 2013 roku po raz kolejny gościliśmy w Rzeszowie drużynę Policji Miejskiej Satu Mare w ramach organizacji V Międzynarodowego Halowego Turnieju Piłki Nożnej Miast Partnerskich 29 czerwca 2013 roku, w którym uczestniczyło osiem drużyn z miast partnerskich. Uczestnicy Turnieju wzięli udział w koncercie galowym i innych imprezach zorganizowanych w ramach odbywającego się równocześnie w Rzeszowie Europejskiego Stadionu Kultury. Program turystyczny dla delegacji partnerskich na Turniej – wycieczka do Skansenu „Podkarpacka Troja” w Trzcinicy.

Rzeszowska Policja otrzymała zaproszenie do udziału w I Turnieju Sportowym Policji „Satu Mare Police Crossfit” (5 października 2013), jednakże nie udało się zrealizować udziału przedstawicieli rzeszowskiej policji w tej imprezie.

2014

W dniach 5-8 czerwca 2014 r. drużyna piłkarska Urzędu Miasta Rzeszowa uczestniczyła po raz szósty w Towarzyskim Turnieju Piłkarskim w Satu Mare. W VIII edycji tej imprezy wzięły udział także drużyny z miasta partnerskiego gospodarzy Csenger (Węgry) oraz z naszego miasta partnerskiego Bielefeld. Zaproszenie drużyny Bielefeldu do Satu Mare było wynikiem kontaktów nawiązanych podczas Turnieju Piłkarskiego w Rzeszowie.

27-30 czerwca 2014 roku w związku z VI Międzynarodowym Turniejem Piłki Nożnej Miast Partnerskich (28 czerwca 2014) gościła w Rzeszowie drużyna piłkarska Policji Miejskiej Satu Mare, która podobnie jak drużyna piłkarska z Bielefeldu brała udział we wszystkich turniejach piłkarskich miast partnerskich zorganizowanych w Rzeszowie. Program turnieju został połączony z programem Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. W ramach programu turystycznego drużyny z sześciu uczestniczących w rozgrywkach miast partnerskich wyjechały na wycieczkę „Szlakiem podkarpackich winnic”.

2015

1. W dniach 29 maja - 1 czerwca 2015 roku drużyna piłkarska Urzędu Miasta Rzeszowa, na zaproszenie Burmistrza Miasta Satu Mare, wzięła udział w jubileuszowej X edycji Turnieju Piłkarski Nożnej w Satu Mare.

2. Miasto Satu Mare wzięło udział w Targach Żywności Ekologicznej „Ekogala”, 29-31 maja 2015 roku, na które zostały zaproszone firmy z miast partnerskich produkujące zdrową żywność. W targach tych uczestniczyli także przedstawiciele firm reprezentujących nasze miasta partnerskie na Ukrainie: Iwano-Frankiwsk, Lwów i Łuck, a także organizacja turystyczna z Nyíregyházy. Dla delegacji z miast partnerskich zostały zorganizowane spotkania biznesowe, podczas których umożliwiono nawiązanie kontaktów pomiędzy firmami rumuńskimi, węgierskimi, ukraińskimi i polskimi.

3. Delegacja Miasta Satu Mare, na czele z Wiceburmistrzem Roca Radu gościła w Rzeszowie w dniach 24-27 czerwca 2015 roku w związku z udziałem w Konferencji „Współpraca miast partnerskich na rzecz budowania inteligentnych miast przyszłości”. W konferencji tej uczestniczyli także przedstawiciele Bielefeldu i Iwano-Frankiwska.
W ramach programu konferencji zagraniczni goście wzięli udział w sesjach „Miasta przyszłości’ oraz „Miasto świadomych obywateli” oraz w Debacie Burmistrzów Miast Partnerskich nt. inteligentnego zarządzania miastem i kreowania zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Na zakończenia Konferencji, 26 czerwca, delegacje uczestniczyły w koncercie głównym jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w naszym mieście – Festiwalu WSCHÓD KULTURY, będącego kontynuacją odbywającego się w Rzeszowie w latach 2011-2012 Europejskiego Stadionu Kultury. 27 czerwca dla gości Konferencji zorganizowano wyjazd do Muzeum Historycznego i Miasteczka Galicyjskiego w Sanoku w ramach programu promocyjnego „Rzeszów jako centrum turystyki biznesowej i dystrybucji ruchu turystycznego”.

Opracowanie:
Elżbieta Piecuch
WPM