Historia Marki Rzeszów

Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, fot. T. PoźniakStolica województwa podkarpackiego. Miasto, w którym od 75 lat prężnie rozwija się jedna z najbardziej innowacyjnych gałęzi przemysłu – lotnictwo.
Mieszkańcy cenią sobie życie w Rzeszo
wie, a inwestorzy chętnie lokują tu swoje biznesy – wszystko to sprawia, że Rzeszów jest doskonałym miejscem aby związać się z nim na dłużej.

Wszystko zaczęło się w 1790 roku, kiedy to Jan Potocki (Magnat Rzeszowszczyzny) postanowił po raz pierwszy w Polsce wznieść się balonem w przestworza, aby zobaczyć świat z góry. Dwa wieki później, w 1937 roku w Rzeszowie w ramach COP, postanowiono utworzyć Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego, która produkowała silniki do samolotów.

Na przestrzeni lat w Rzeszowie ulokowało się wiele firm lotniczych wraz z centrami badań i rozwoju. Doskonale rozwija się również przemysł wysokich technologii informatycznych, na czele z jednym z gigantów Europy, Asseco Poland.

Rzeszów dynamicznie się rozwija, powstają nowe osiedla mieszkaniowe oraz nowoczesne budowle architektoniczne, rozbudowywana jest infrastruktura komunikacyjna i sieć informatyczna, powstają atrakcyjne miejsca wypoczynku i rozrywki. Miasto dostosowuje się do potrzeb swoich mieszkańców i stwarza dla nich dogodne warunki do życia. Świadczy o tym wysoka pozycja (4 miejsce w kraju) w rankingu jakości miejskiego życia tygodnika Polityka (2014 r.). Rzeszów najwyższe noty otrzymał w takich kategoriach jak: środowisko, edukacja i bezpieczeństwo.

Politechnika Rzeszowska, fot. T. PoźniakNie tylko miasto, ale cały region szczyci się wieloletnimi tradycjami lotniczymi. Liczba fachowców pracujących w tej branży jest ogromna, jednak wymagania rynku pracy stale rosną. Duże nadzieje pokładamy w młodzieży, która jest przyszłością rozwoju miasta. W Rzeszowie na 60 kierunkach studiuje około 60 tys. młodzieży. Według najnowszych badań Eurostatu, Rzeszów jest liderem w Europie pod względem liczby studentów (na 1000 mieszkańców przypada 353 studentów). W Rzeszowie proces kształcenia młodzieży dostosowywany jest do potrzeb rynku pracy. Szkoły średnie i wyższe uczelnie współpracują z największymi zakładami pracy, m.in.: PRATT & WHITNEY RZESZÓW S.A., UTC Aerospace Systems, MTU, Borg Warner, Asseco Poland, IDEO, które same również dostrzegają potrzebę kształcenia kolejnego pokolenia fachowców. Pomagają uczyć młodzież w potrzebnych zawodach na kierunkach zamawianych, fundują stypendia, i gwarantują pracę. Dzięki tej współpracy powstają centra praktycznego kształcenia młodzieży. Na kierunkach technicznych studiuje aż 30 % studentów, a co dziesiąty informatyk w Polsce ukończył studia na jednej z rzeszowskich uczelni.

W raportach specjalistycznych firm opracowywanych na potrzeby inwestorów, Rzeszów jest określany jako miasto, które ma wysoką dostępność do wykwalifikowanych pracowników. Rzeszów to przykład efektywnej współpracy lokalnego samorządu, przedstawicieli biznesu oraz świata nauki. To czynniki, które sprzyjają również rozwojowi i innowacji.

Od momentu przyjęcia w 2009 roku Strategii Marki Rzeszów, Programu Promocji Miasta Rzeszowa oraz hasła promocyjnego „Rzeszów – Stolica Innowacji”, wizja rozwojowa jest konsekwentnie realizowana.

Posiadając autentyczny produkt, oparty na potencjale ekonomicznym miasta, głównych przemysłach: lotniczym oraz informatycznym i ludziach z ogromną wiedzą pełnych innowacyjnych pomysłów, działania skoncentrowano na promocji gospodarczej w kraju i za granicą, udziale w targach i misjach inwestycyjnych oraz międzynarodowych projektach.

W Rzeszowie organizowane są innowacyjne kongresy i konferencje, m.in.: Kongres Innowacyjnego Marketingu w Samorządach, InternetBeta, Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy, międzynarodowe konferencje klastrowe.

ReklamaW maju 2012 r. przeprowadzono badania sondażowe, dotyczące strategii miasta, które stanowiły punkt wyjścia do nowej kampanii promocyjnej pod nazwą „Rzeszów – tutaj marzenia traktujemy poważnie”. Bohaterami kampanii jest czwórka dzieci z Rzeszowa: Ola, Eliza, Michał i Konrad, w wieku od 6 do 8 lat, planujących swoją przyszłość. Mówią o marzeniach, które mogą zrealizować właśnie w Rzeszowie. Kampania skierowana jest do ludzi młodych – przyszłych studentów innowacyjnych kierunków kształcenia, specjalistów z branży nowoczesnych technologii oraz małżeństw poszukujących dobrego miejsca do życia. Oparta jest na potencjale technologicznym Rzeszowa, prezentacji głównych atutów gospodarczych miasta – firm i uczelni działających w sektorze przemysłów: lotniczego, informatycznego oraz chemicznego. Ma na celu zbudowanie w świadomości odbiorców skojarzeń innowacyjnego przemysłu lotniczego i informatycznego z Rzeszowem – miejscem sukcesu zawodowego, dobrym do życia i realizacji swoich marzeń.

Przed nami kolejne zadania mające na celu umocnienie marki miasta Rzeszowa.