2016 r.

Muzyczny Wschód Kultury

Podczas festiwalu Wschód Kultury / Europejski Stadion Kultury jedną z najważniejszych ról odgrywa muzyka. Głównym punktem programu od początku jest koncert główny na Stadionie Miejskim, ale także w innych miejscach muzyka rozbrzmiewa przez cały czas trwania festiwalu. Oto przewodnik pomocny przy muzycznej podróży podczas tegorocznej edycji...

czwartek 23 czerwca
Alarm, Percussion Thriller Goes East - Klub Festiwalowy NA Bulwarach -23 czerwca - 20:30
Alarm to nie tylko koncert. To wezwanie do kontemplacji w półmroku. Zanurzenie w przestrzeń ezoterycznych brzmień. Warstwa muzyczna oscylować będzie między akustycznym Dark Ambient a twórczością kompozytorów muzyki awangardowej i muzyki wschodu. Rzeszowski perkusista Aleksander Wnuk, wraz z pozostałymi muzykami, chce zabrać słuchaczy w kręgi muzyki nie tylko wirtuozerskiej, ale także kontemplacyjnej, kameralnej, z posępnym widmem i doraźnym larum. Nie zabraknie jednak nawiązania do groteski, która często towarzyszy mrocznym historiom znanym z kina czy teatru.

Koncert Główny - Stadion Miejski Stal Rzeszów - 24 czerwca - 20:00
Koncert główny to tradycyjnie występ specjalnie na tę okazję zawiązanych kolektywów z Polski i z zagranicy, a także koncert gwiazdy wieczoru. W tym roku będzie nią holenderska grupa Within Temptation. Koncert otworzy Kortez wraz z zespołem, a następnie na scenie pojawią się wspólnie: Natalia Nykiel i Golden Parazyth z Litwy, Dawid Kwiatkowski i The Hardkiss z Ukrainy, Skubas i Jono McCIeery z Wielkiej Brytanii oraz Sarsa i Green Room & Dato Lomidze z Gruzji.

Natalia Nykiel i Golden Parazyth (Litwa)
Golden Parazyth - jeden z najbardziej interesujących litewskich duetów. Projekt powstał w 2005 roku, rok później wydali debiutancki album, „Apartament of Steel", który stał się dla fanów litewskiej muzyki klasykiem w swoim gatunku i okrzyknięty został najlepszą płytą dekady. Supportowali brytyjską legendarną grupę Underworld, grali obok takich artystów, jak: Lana Del Rey, Hurts, Nicolas Jaar, Thye, Sohn, We Have Band czy Gus - Gus. Ich muzyka to elektronika z nutą popu, z intensywnością typową dla rock’n’rolla. Golden Parazyth zyskał fanów w różnych kręgach i jest poważany zarówno wśród fanów muzyki elektronicznej, jak i rockowej.

Dawid Kwiatkowski i The Hardkiss (Ukraina)
The Hardkiss to jedyny tego rodzaju ukraiński zespół, który profesjonalnie łączy muzykę w stylu rock/pop/glam/elektro z prezentacją wizualną, nutą teatru i wyjątkowymi efektami świetlnymi. Pisali już o nich m.in. NY Times czy NME. Utwory wykonują zarówno w języku angielskim, jak i w ukraińskim. Muzyka zespołu jest nowoczesna, a charakterystyczna wokalistka zespołu Julia, ze swoim mocnym głosem powraca do korzeni przodków, gór, tworząc tym samym niepowtarzalną, etniczną atmosferę z domieszką muzyki rockowej. Każdy występ zespołu jest niezwykle szczegółowo dopracowany pod każdym względem: ubioru, fryzur, dźwięku i światła.

Skubas i Jono McCIeery (Wielka Brytania)
Jono McCIeery - ulubieniec Cheta Fakera i Finka. To jeden z najlepszych męskich głosów współczesnej sceny. McCIeery urodził się głuchy, słyszeć zaczął dopiero w wieku pięciu lat. Muzyka stała się dla niego czymś więcej niż hobby - była też szkołą życia, komunikacji i wrażliwości. Od 18-go roku życia Jono komponuje, gra, koncertuje i wreszcie doczekał się należnego mu uznania. Występował u boku takich sław, jak: Fink, Jose Gonzalez, Bonobo czy Jamie Woon. Płyta Jono „Pagodes" znalazła się w wielu zestawieniach najlepszych krążków w 2015, m.in. w rankingu Red Bulla. Album spod szyldu Ninja Tune uzyskał wiele pochlebnych recenzji w gazetach i serwisach muzycznych.

Sarsa i Green Room & Dato Lomidze (Gruzja)
Green Room to projekt muzyczny, który został zapoczątkowany przez dwóch studentów jazzowej akademii muzycznej. Zespół odniósł błyskawiczny sukces na muzycznym rynku gruzińskim. Wystąpili na Tbilisi Jazz Festival z artystami takimi jak Dennis Rollins i Al. Jarreau. Po połączeniu sił i rozszerzeniu projektu do „Green Room feat. Dato Lomidze" zagrali koncerty na międzynarodowych festiwalach, takich jak Tbilisi Open Air czy Kazantip. Przez okres swojej działalności Green Room stworzył również muzykę do kilku gruzińskich filmów i programów telewizyjnych. Są autorem muzyki do najpopularniejszego serialu telewizyjnego w historii Gruzji.

Within Temptation (Holandia) + Piotr Rogucki
Legenda symfonicznego rocka! WithinTemptation to zespół założony w 1996 roku i od tego czasu nieprzerwanie utrzymujący się wśród najważniejszych zespołów tego gatunku. Na czele grupy stoi charyzmatyczna wokalistka, Sharon den Adel. Zespół na swoim koncie ma ponad 3 miliony sprzedanych płyt CD i DVD, wydając je w 48 krajach. Są zdobywcami 30 złotych i platynowych płyt oraz 2 nagród MTV European Musie Awards i 2 nagród World Musie Awards. Znani z przebojów: „Faster", „What Have You Done" czy „Whole world is watching" będącego duetem z Piotrem Roguckim. Within Temptaion był jednym z zespołów występujących podczas ostatniej edycji Przystanku Woodstock, dając wtedy koncert przed kilkusettysięczną publicznością.

SOBOTA 25 CZERWCA

Sobotnia muzyczna odsłona Wschodu Kultury / Europejskiego Stadionu Kultury to koncert ukraińskiej wokalistki Jamali, zwyciężczyni tegorocznego konkursu Eurowizji. Poprzedzi go występ zespołu Atmasfera

Jamala x Atmasfera - SCENA W RYNKU -19:30
Jamala, właściwie Susana Dżamaładinowa - ukraińska piosenkarka krymsko-tatarskiego pochodzenia, której skalę głosu ocenia się na cztery oktawy. Jamala prezentuje muzykę o mieszanych stylach, m.in.: soul, jazz, rhythm&blues, muzykę elektroniczną i gospel. Artystka jest zwyciężczynią konkursu Eurowizja 2016.
Atmasfera gra muzykę z pogranicza folk, indie, world musie, etno-fusion w połączeniu z formami klasycznej i współczesnej muzyki, improwizacjami.

NIEDZIELA 26 CZERWCA

Ostatni dzień festiwalu to dwa koncerty. Na scenie w Rynku odbędzie się 4-ta edycja koncertu Art Celebration, zatytułowana „History of the Rhythm”. W klubie festiwalowym na rzeszowskich Bulwarach wystąpi Angela Gaber Trio.
Art Celebration: History of the Rhythm - scena w RYNKU - 19:30 - Kasia K8 Rościńska, Michał Urbaniak, Te-Tris, Ten Typ Mes, AC Band pod dyrekcją Zbigniewa Jakubka, Dj Eprom, NumerRaz, Eskaubei. Angela Gaber Trio - Klub Festiwalowy na Bulwarach - 20:00
Angela Gaber z zespołem łączą brzmienia folkowe z muzyką alternatywną. Na swoim koncie mają debiutancki album „Opowieści z Ziemi" zarejestrowany w kamiennym kościele w Mrzygłodzie, który został zauważony i doceniony w konkursach: Festiwal Folkowy Polskiego Radia - Nowa Tradycja, Mikołajki Folkowe czy „Piosenkarnia” Anny Treter. W skład zespołu wchodzą muzycy pochodzący z różnych części Bieszczad. To spotkanie zaowocowało powstaniem drugiej płyty „Dobre Duchy”. Materiał został zarejestrowany w modrzewiowej chacie Zagrody Magija i znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych folkowych płyt roku 2015 wg Wirtualnych Gęśli.

Zebrał i opracował: BARTŁOMIEJ SKUBISZ

Day&Night, czerwiec 2016