2016 r.

Jubileuszowy Rzeszów Jazz Festiwal

W ostatnich latach w Polsce panuje urodzaj jazzowych festiwali, ale tylko część z nich odbywa się cyklicznie przez lata. Rzeszów Jazz Festiwal obchodzi w tym roku 5-lecie swojej działalności. Co czeka nas podczas jubileuszowej edycji?

5 LAT

Pierwsza edycja Rzeszów Jazz Festiwal odbyła się w 2011 roku, jednak już wcześniej pomysłodawca i organizator tego przedsięwzięcia, Tomasz Drachus, podejmował w Rzeszowie próby organizacji festiwalu muzyki improwizowanej. Miasto pamięta m.in. Międzynarodowy Fusion Festiwal, który odbył się tylko raz.

„Kilka lat temu organizacja festiwalu jazzowego w Rzeszowie wydawała się syzyfową pracą, jednak z roku na rok widać efekty systematycznego propagowania w mieście muzyki improwizowanej. Zwiększa się frekwencja na koncertach i świadomość wśród słuchaczy. To cieszy i mobilizuje do dalszej pracy” – mówi Tomasz Drachus, organizator Rzeszów Jazz Festiwal.

Oprócz festiwalu, w Rzeszowie funkcjonuje klub jazzowy oraz kierunek Jazz i Muzyka Rozrywkowa na Uniwersytecie Rzeszowskim. Mieszkają tu też renomowani muzycy: Zbigniew Jakubek, Tomasz Nowak czy Michał Szkil. Z Rzeszowa, za pośrednictwem WDK, koordynowana jest Podkarpacka Jesień Jazzowa. To wszystko tworzy coraz lepszy klimat dla jazzu.

RÓŻNORODNOŚĆ

Różnorodność stylistyczna jest znakiem rozpoznawczym Rzeszów Jazz Festiwal. Program imprezy zawiera zazwyczaj występy artystów prezentujących różne odmiany muzyki jazzowej i okołojazzowej. Podobnie rzecz ma się w kwestii miejsc. We współtworzenie wydarzenia włączają się zarówno instytucje kultury, jak i prywatne kluby.

„Bez zaangażowania poszczególnych miejsc, festiwal byłby praktycznie niemożliwy. Każdy klub czy dom kultury posiada swoją specyfikę, odbiorców i źródła docierania do nich. Ludzie przyzwyczaili się już do tego, że w danym miejscu co roku mogą pójść na koncert w ramach festiwalu. Należy dodać również, że festiwal regularnie wspierany jest przez Województwo Podkarpackie, Miasto Rzeszów czy Stowarzyszenie Stoart”– dodaje Tomasz Drachus.

Festiwal zainauguruje 13-go listopada występ Gaby Janusz, wokalistki związanej z Rzeszowem, laureatki m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zespołu Afrofree, sięgającego m.in. po wpływy muzyki ludowej z Podkarpacia i Małopolski. Koncert odbędzie się w RDK Biała. Dwa dni później w Wojewódzkim Domu Kultury wystąpi acidjazzowa formacja Eskaubei i Tomek Nowak Quartet. Towarzyszyć im będzie Mr Krime. Trzy dni później, 16-go listopada, w restauracji Chillita zagra trio pianistki Agi Derlak, laureatki tegorocznego Fryderyka, natomiast 17-go w Underground Pub, eksperymentujący i hałasujący zespół Niechęć. Trzeci już rok z festiwalem współpracuje również C.H. Plaza, gdzie w piątkowy wieczór (18-go) zaprezentuje się diwa polskiego jazzu, Grażyna Łobaszewska oraz Krzysztof Napiórkowski. Sobota to występ najmniej jazzowego w towarzystwie, ale opierającego swoje występy w dużej mierze na improwizacji, tria Me Myself And I, oraz rzeszowskiej formacji Funky Flow, poruszającej się w stylistyce fusion. Ostatni dzień festiwalu to absolutna uczta dla jazzowych koneserów. W niedzielę, 20-go listopada w klubie Jazz Room wystąpi quartet Piotra Wojtasika, wybitnego trębacza koncertującego na całym świecie.

PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆ

Piąta edycja festiwalu to dobry pretekst, aby zadać pytanie : „Co dalej?” „Powiem szczerze, że od lat organizacja festiwalu to nieustanna walka o zapięcie budżetu, który jest o wiele mniejszy od tych, którymi dysponuje chociażby festiwal w niedalekim Tarnowie. Regularna współpraca ze strategicznym sponsorem dałaby festiwalowi stabilność i możliwość zapraszania jeszcze lepszych artystów” – konkluduje organizator zapowiadając, że nie ma zamiaru rezygnować z organizacji Rzeszów Jazz Festiwal.

Bilety na poszczególne koncerty będą dostępne w miejscach, w których będą się odbywać, a także online na stronie www.rzeszowjazzfestiwal.pl. Magazyn Day&Night jest stałym patronem medialnym festiwalu.

Rzeszów Jazz Festiwal 13-20 listopada
PROGRAM

13 XI – AFROFREE ||| GABA JANUSZ - RDK Biała
15 XI – ESKAUBEI & TOMEK NOWAK QUARTET FT. MR KRIME
16 XI – AGA DERLAK TRIO - Chilita
17 XI – NIECHĘĆ - Underground Pub
18 XI – KRZYSZTOF NAPIÓRKOWSKI ||| GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA
19 XI – FUNKY FLOW |||, ME MYSELF AND I - Grand Hotel (patio) 
20 XI – PIOTR WOJTASIK QUARTET- Jazz Room 

www.rzeszowjazzfestiwal.pl

BARTŁOMIEJ SKUBISZ

Day&Night, październik 2016

Fot. Patryk Kaflowski
Fot. Patryk Kaflowski