2020 rok

Otwarcie Ogrodu Miejskiego im. Solidarności

W październiku 2020 r. został otwarty zrewitalizowany Ogród Miejski im. Solidarności - najstarszy z miejskich parków o powierzchni 4 ha. Powstał w 1 pol. XVIII w. na kanwie XVIII w. ogrodu klasztornego OO. Reformatów i pełnił tę funkcję do chwili kasacji zakonu w 1787 r. Układ kompozycyjny z tego okresu obrazuje Plan Wiedemanna z 1762 r. Około 1871 r. Rada Miejska przekształciła dawny ogród OO. Reformatów na park miejski i do chwili obecnej pełni tę rolę jako park o charakterze spacerowo - wypoczynkowym.

W 1991 roku park został wpisany do rejestru zabytków.

W parku dominują drzewa liściaste (ponad 900 szt.), gdzie wiek najstarszych sięga do 200 lat. Najliczniejszą grupę stanowią drzewa w wieku 80-90 lat. Na terenie parku rośnie szereg egzotycznych okazów drzew, m.in.: kasztan jadalny, orzech czarny, katalpa, platan klonolistny, wiąz górski oraz w pobliżu fontanny buk pospolity - pomnik przyrody. W parku jest również piękna aleja grabowa oraz niezwykle dekoracyjny okaz wierzby płaczącej. W ramach rewitalizacji uzupełniono również niskie poszycie parku o rośliny zapewniające wielobarwność o każdej porze roku.

Rewitalizacja parku przeprowadzona w latach 2019-2020 przywróciła główne założenia w najstarszej części parku poprzez odtworzenie układu kwaterowego wraz z różankami.

W części „młodszej”, północno - zachodniej odtworzony został staw z fontanną i roślinami wodnymi (1 755 szt.) otoczony zielenią. Atmosfera ciszy i spokoju w tej części ma służyć odpoczynkowi i relaksacji.

W południowej części parku znajduje się okazały plac zabaw dla dzieci otoczony żywopłotem grabowym, z urządzeniami zabawowymi (21 szt.) dobranymi do różnego wieku użytkowników.

Wyremontowano także alejki, ustawiono nowe ławki (142 szt.), zainstalowano latarnie i reflektory podświetlające elementy małej architektury i zieleni (115 szt.), wybudowano nowy plac zabaw i zegar słoneczny, pojawiły się nowe nasadzenia zieleni (drzewa liściaste – 51 szt., krzewy i byliny – 17 865 szt.).

Znajdujący się w parku pomnik Juliusza Słowackiego został przesunięty w rejon głównej parkowej alei.

Inwestycja kosztowała 8 mln zł.

Ogród Miejski im. Solidarności
Ogród Miejski im. Solidarności
Ogród Miejski im. Solidarności
Ogród Miejski im. Solidarności
Ogród Miejski im. Solidarności
Ogród Miejski im. Solidarności