2012 rok

Wybudowanie kładki dla pieszych nad aleją Piłsudskiego

17 listopada odbyło się otwarcie kładki dla pieszych nad aleją Piłsudskiego w Rzeszowie. To pierwszy tego typu obiekt w kraju. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta, zaproszeni goście, dziennikarze, a także mieszkańcy Rzeszowa.

Ruch i przemieszczanie się były głównymi motywami widowiska, które uświetniło otwarcie kładki. Zebranych Gości powitał widok pięknie przyozdobionej inwestycji - kładka została owinięta długą na kilkaset metrów czerwoną wstęgą. Specjalne animacje na ekranie LED prezentowały kulę toczącą się po obręczy – symbol ruchu. Dużym zaskoczeniem dla widowni był przyjazd sportowych Jaguarów, z których wysiedli akrobaci. Byli to artyści z grupy Elite Talent Club. „Ruch to życie, a życie to wznoszenie się nad ziemią” – komentował lektor, gdy akrobaci wzbili się 6 metrów ponad kładkę i zaprezentowali niesamowity performance z wykorzystaniem tissue.

„Ruch pieszych to wielobarwność poruszania się każdego z nas. Poruszanie się to dynamika, to wdzięk”. W kolejnej części przedstawienia kładką zawładnęły piękne kobiety. „Czy w Rzeszowie możliwe jest przemieszczanie się człowieka bez użycia skrzydeł?” – pytał głos lektora. Najwyraźniej tak. Modelki prezentowały kolekcję rzeszowskiej projektantki Justyny Półtorak: „Kocham Rzeszów”. Uwagę przyciągały skrzydła na ich plecach. Tak jak kładka łączy piękno architektury z powszedniością życia codziennego, tak w pokazie mody połączono piękne, eleganckie tkaniny z niekonwencjonalnymi, ekologicznymi materiałami.

Po przemówieniach, przedstawiciele władz miasta i zaproszeni goście dokonali przecięcia wstęgi. W tym symbolicznym momencie uczestniczyli aktywnie również mieszkańcy, dla których organizatorzy przygotowali setki nożyczek. Na kładce rozpoczął się występ przygotowany przez Scenę Tańca Colibri z Rzeszowskiego Domu Kultury. W niebo wystrzeliły fontanny sztucznych ogni. Setki zgromadzonych widzów przeszło po raz pierwszy po kładce. Inwestycja została oficjalnie otwarta.

Okrągła kładka, fot. Tadeusz Poźniak
Okrągła kładka
Okrągła kładka
Okrągła kładka, fot. Tadeusz Poźniak