2012 rok

Przebudowano Stadion Miejski STAL w Rzeszowie

W niedzielę, 6 maja 2012 r. oficjalnie został otwarty Stadion Miejski w Rzeszowie. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, marszałek Mirosław Karapyta, wicewojewoda Alicja Wosik, Biskup Ordynariusz Kazimierz Górny, parlamentarzyści, działacze i sportowcy, wykonawcy.

Stadion został oddany do użytku w czerwcu 1955 roku. Powstał dzięki zapałowi wielu ludzi z Komitetu Budowy Stadionu, a także dzięki ogromnej ofiarności i pracy społecznej załogi WSK „PZL-Rzeszów” oraz tysięcy kibiców. Przez lata i dziesięciolecia stadion, a wraz z nim mieszkańcy Rzeszowa byli świadkami wielu znaczących wydarzeń sportowych, głównie piłkarskich i żużlowych. Startowali tu między innymi tak znani sportowcy jak: żużlowiec Florian Kapała, piłkarze – Kazimierz Trampisz (olimpijczyk z Helsinek), Jan Domarski (bohater z Wembley, medalista mistrzostw świata ’74) czy Jan Wiśniewski.

- Stadion był także miejscem znaczących wydarzeń religijnych, kulturalnych i społecznych. Najważniejsze z nich miało miejsce 2 czerwca 1991 r., gdy z płyty boiska startował helikopter z papieżem, błogosławionym Janem Pawłem II, składającym wówczas wizytę w Rzeszowie. Różnorodność wspomnianych wydarzeń to świadectwo, że stadion od samego początku pełnił ważną funkcję w życiu miasta. O tym świadczy również zainteresowanie, z jakim rzeszowianie obserwowali modernizację tego obiektu. Jestem przekonany, że dzisiejsza uroczystość otwiera nową kartę w dziejach rzeszowskiego sportu - mówił podczas otwarcia stadionu Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Od 2006 r. stadion jest własnością miasta. Po wybudowaniu nowej trybuny i modernizacji starej, stadion może pomieścić ok. 15 tysięcy kibiców, co pozwala na organizowanie imprez o zasięgu regionalnym i krajowym. Koszt przebudowy stadionu wyniósł 42 mln zł z czego ponad 24 mln zł stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej. Przebudowany został również tor żużlowy, wybudowano też boiska treningowe.

- Korzystając z okazji pragnę Władzom samorządowym Województwa Podkarpackiego obecnej i poprzedniej kadencji, a w szczególności Panom Marszałkom Mirosławowi Karapycie i Zygmuntowi Cholewińskiemu, serdecznie podziękować za przychylność i wszechstronną pomoc przy tej inwestycji - mówił prezydent Rzeszowa.

Po oficjalnym otwarciu stadionu, kilkanaście tysięcy osób wysłuchało koncertu Maryli Rodowicz. Po nim, na niebie pojawiły się sztuczne ognie.

Stadion Miejski STAL w Rzeszowie
Stadion Miejski STAL w Rzeszowie, fot. Bogdan Szczupaj
Stadion Miejski STAL w Rzeszowie