2018 rok

Wybudowany Dworzec Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie

29 września została oficjalnie zakończona budowa Dworca Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie. Od stycznia będą z niego mogli korzystać pasażerowie. Wydarzenie było połączone z obchodami 70-lecia komunikacji miejskiej w Rzeszowie, a uroczystego otwarcia tej ważnej inwestycji dokonał Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Dworzec to nowoczesny i innowacyjny budynek z dwoma oszklonymi kondygnacjami, poczekalnią z kasami biletowymi, dyżurką ruchu, pomieszczeniami dla obsługi i socjalnymi dla kierowców autobusów, bagażownią i toaletami. Obiekt jest inteligentny i ekologiczny, w którym klimatyzacja dostosuje się do pogody na zewnątrz. Obok są wiaty przystankowe wyposażone w systemy fotowoltaiczne, podjazdy oraz parking dla autobusów. Powstanie tutaj stacja ładowania autobusów elektrycznych.

Do ogrzewania i chłodzenia budynku, oświetlenia dworca, pracy wszystkich systemów elektronicznych wykorzystano pompy ciepła napędzane energią elektryczną, produkowaną przez umieszczone na zadaszeniach moduły z technologią NoFrost oraz luminescencją o pow. 530 m kw. i mocy 70 kW. Po raz pierwszy w naszym kraju zastosowano tu innowacyjną elewację w postaci fasady wentylowanej, która da dodatkową moc 9,2 kW.

Wykonawcą prac było konsorcjum dwóch innowacyjnych rzeszowskich firm: ML System i Asseco Data Systems.

Obsługa Dworca Lokalnego będzie wspomagana przez nowoczesne i specjalnie stworzone oprogramowanie - System Zarządzania Dworcem. Będzie on odpowiedzialny za automatyczne generowanie informacji pasażerskiej emitowanej na tablicach peronowych RGB LED oraz tablicach zbiorczych. Będzie również sterował automatycznymi zapowiedziami głosowymi zgodnie z rozkładem jazdy lub naniesionymi korektami kursów przez dyspozytora. Natomiast system monitoringu, oprócz funkcji dozorowej, będzie miał za zadanie kontrolę nad pojazdami wjeżdżającymi na teren dworca jak i opuszczającymi go. Automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych na wjeździe i wyjeździe umożliwia kontrolę nad ruchem przewoźników korzystających z Dworca Lokalnego. Dodatkowo uruchomiony zostanie dostęp do Systemu poprzez interfejsy komunikacyjne dla przewoźników w celu automatycznego raportowania realizacji kursów dotyczących Dworca Lokalnego.

Dworzec Lokalny jest jedynym w województwie podkarpackim dworcem autobusowym przystosowanym do udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym.

Z chwilą otwarcia Dworzec Lokalny będzie obsługiwać linie międzynarodowe (do Berlina, Bremy i Wiednia), dalekobieżne (m.in. do Warszawy, Wrocławia, Gdańska i Gdyni, Katowic, Krakowa, Zakopanego i Bielska Białej) oraz regionalne (powyżej 50 km).

Wartość całej inwestycji wyniosła 20,2 mln zł.

Uroczystość otwarcia Dworca Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie, fot. A. Baranowski
Okolicznościowe przemówienia, fot. A. Baranowski
Uroczyste przecięcie wstęgi - otwarcie Dworca Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie, fot. A. Baranowski
Uroczyste przecięcie wstęgi - otwarcie Dworca Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie, fot. A. Baranowski
Dworzec Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie, fot. A. Baranowski
Dworzec Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie (2019 r.)
Poczekalnia Dworca Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie (2019 r.)
Dworzec Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie (2019 r.)