Połączenia komunikacyjne Rzeszowa
Dostępność komunikacyjna Rzeszowa
Rzeszów to ponad 194-tysięczne miasto, stolica województwa podkarpackiego, siedziba władz diecezjalnych, największy ośrodek przemysłowy, handlowo-usługowy, akademicki i kulturalny w południowo-wschodniej Polsce. Położony jest nad rzeką Wisłok, która na północ od miasta, w okolicach Tryńczy wpada do Sanu. W Rzeszowie spotykają się dwie krainy geograficzne – równinna, lesista Kotlina Sandomierska i pięknie ukształtowane, pagórkowate Pogórze Karpackie. Region rzeszowski należy do najcieplejszych w Polsce, położony w podgórskiej strefie klimatycznej, charakteryzuje się długimi upalnymi latami i niezbyt ostrymi zimami.
Dogodne położenie miasta na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych oraz bliskość południowej i wschodniej granicy (ok. 90 km od granic z Ukrainą i Słowacją) stanowią o jego znaczeniu jako ważnego węzła komunikacyjnego, sprzyjają rozwojowi gospodarki, handlu i turystyki.
Główne szlaki komunikacyjne
W Rzeszowie krzyżują się międzynarodowe trasy: E-40 – z Drezna do Lwowa i Kijowa, E-371 – z Gdańska przez Warszawę, na Słowację i południe Europy, a także drogi krajowe nr 9 i nr 19, łączące kraje skandynawskie i nadbałtyckie z państwami Europy środkowo-wschodniej oraz magistrala kolejowa E-30.
![]() |
![]() |

Odległości do ważniejszych miast:
Gdańsk – 576 km
Kraków – 162 km
Łódź – 283 km
Warszawa – 275 km
Wrocław – 402 km