Połączenia komunikacyjne Rzeszowa

Dostępność komunikacyjna Rzeszowa

 
Rzeszów to ponad 194-tysięczne miasto, stolica województwa podkarpackiego, siedziba władz diecezjalnych, największy ośrodek przemysłowy, handlowo-usługowy, akademicki i kulturalny w południowo-wschodniej Polsce. Położony jest nad rzeką Wisłok, która na północ od miasta, w okolicach Tryńczy wpada do Sanu. W Rzeszowie spotykają się dwie krainy geograficzne – równinna, lesista Kotlina Sandomierska i pięknie ukształtowane, pagórkowate Pogórze Karpackie. Region rzeszowski należy do najcieplejszych w Polsce, położony w podgórskiej strefie klimatycznej, charakteryzuje się długimi upalnymi latami i niezbyt ostrymi zimami.
 
Dogodne położenie miasta na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych oraz bliskość południowej i wschodniej granicy (ok. 90 km od granic z Ukrainą i Słowacją) stanowią o jego znaczeniu jako ważnego węzła komunikacyjnego, sprzyjają rozwojowi gospodarki, handlu i turystyki.
 

Główne szlaki komunikacyjne

 
W Rzeszowie krzyżują się międzynarodowe trasy: E-40 – z Drezna do Lwowa i Kijowa, E-371 – z Gdańska przez Warszawę, na Słowację i południe Europy, a także drogi krajowe nr 9 i nr 19, łączące kraje skandynawskie i nadbałtyckie z państwami Europy środkowo-wschodniej oraz magistrala kolejowa E-30.
 
Przebieg międzynarodowej trasy E-40 – z Drezna do Lwowa i Kijowa Przebieg trasy Via Carpathia
 
Sieć drogową i kolejową uzupełnia położony niespełna 3 km od granic miasta nowoczesny Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, który może przyjąć wszystkie typy samolotów, nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Po ostatniej modernizacji lotnisko w Jasionce posiada nowoczesny terminal i drugi w kraju co do długości, pas startowy. Obecnie obsługuje stałe linie do następujących miast: Bristol, Dublin, East Midlands, Glasgow, Londyn (Stansted i Luton), Manchester, Monachium, Nowy Jork, Tel-Awiw oraz Warszawa.
 
Odległości do ważniejszych miast:
Gdańsk – 576 km
Kraków – 162 km
Łódź – 283 km
Warszawa – 275 km
Wrocław – 402 km