1

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka

PORT LOTNICZY „RZESZÓW - JASIONKA" Sp. z o.o.
Jasionka 942
36-002 Jasionka
tel. 17 852 00 81, 17 717 86 11
www: http://www.rzeszowairport.pl

Początki istnienia rzeszowskiego lotniska sięgają lat okupacji hitlerowskiej, kiedy to w 1940 roku dla celów wojennych, w Jasionce została wybudowana droga startowa o długości 1200 m i szerokości 40 m.
U schyłku wojny, w 1944 roku Niemcy opuszczając lotnisko, dokonali jego kompletnego zniszczenia. W tym też roku lotnisko zostało przejęte przez Rosjan. Następnie w roku 1949, decyzją Wydziału Lotnictwa Cywilnego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, zostało odbudowane oraz udostępnione dla potrzeb komunikacji lotniczej.
Kolejnym istotnym etapem w dziejach rzeszowskiego lotniska był rok 1959 i przejęcie zarządzania lotniskiem od Państwowych Linii Lotniczych „LOT" przez Zarząd Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych.
Od tego właśnie momentu lotnisko było stale modernizowane - wybudowano nowy dworzec lotniczy, płytę przeddworcową, drogi kołowania, drogę startową oraz wieżę kontroli ruchu.
W tym również okresie, a także w latach 70-tych nastąpił znaczny rozkwit połączeń krajowych - z Warszawą, Gdańskiem, Poznaniem, Koszalinem, Wrocławiem oraz Szczecinem, pozwalając w ten sposób rzeszowskiemu lotnisku obsługiwać ponad 100 000 pasażerów rocznie.
Z dniem 1.04.1974 roku lotnisko Rzeszów-Jasionka otrzymało rangę lotniska międzynarodowego, a zarazem zapasowego dla warszawskiego Okęcia. W 1987 roku powstało Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze", które skupiło wszystkie lotniska komunikacyjne w kraju. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka do końca czerwca 2009 roku znajdował się jego strukturach.
Początek lat 90-tych, a wraz z nim okres załamania gospodarczego, miał również wpływ na branżę lotniczą. Pomimo wybudowania nowej hali przylotowo-odlotowej, Polskie Linie Lotnicze "LOT" zawiesiły regularną komunikację Rzeszowa z Warszawą. Sytuacja lotniska znacznie się pogorszyła.
Widoczne zmiany oraz stopniowy rozwój dynamiki ruchu lotniczego, zaczęły następować dopiero pod koniec lat 90-tych. Początkowo zostały uruchomione połączenia charterowe cargo i pasażerskie z Azerbejdżanem, następnie z Gruzją, co pozwoliło rzeszowskiemu lotnisku stać się liderem w grupie krajowych portów regionalnych w ilości wyekspediowanego frachtu. W 1996 roku PLL „LOT" wznowiły regularną komunikację z Warszawą.
Wspominając o stałym, sukcesywnym rozwoju Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, nie można pominąć wykonanych dużych inwestycji takich jak: nowe budynki zaplecza administracyjno-technicznego, stacja paliw, a przede wszystkim modernizacja i wydłużenie drogi startowej (3200 m długości i 45 m szerokości operacyjnej), druga płyta postojowa i droga kołowania. W najbliższych latach jest planowana budowa nowego terminala pasażerskiego o szczytowej przepustowości w trzecim docelowym etapie do ok. 1440 pax/godz oraz rozbudowa płyty postojowej.

Rzeszowskie lotnisko to już od kilku lat jeden z najdynamiczniej rozwijających się portów lotniczych w Polsce, w którym zrealizowano i realizuje się wiele ważnych inwestycji. Od 2012 roku funkcjonuje tu nowy, obszerny i nowoczesny terminal pasażerski, nowe drogi kołowania, hangary dla samolotów, ukończona została także nowa wieża kontroli lotów, a sam Port z roku na rok obsługuje coraz więcej pasażerów oraz przewozów cargo do krajów europejskich, a także poza kontynent.

Obsługę parkingową zapewniają parkingi zaprojektowane dla samochodów osobowych oraz autobusów zlokalizowane od strony północnej, w bezpośrednim sąsiedztwie terminala istniejącego i terminala projektowanego.
Ilość miejsc parkingowych to 608 miejsc dla samochodów osobowych, 4 miejsca dla samochodów inwalidów, 15 miejsc dla samochodów rent a car; 4 zatoki postojowe dla BUS i TAXI, 2 zatoki postojowe (postój do 1 minuty); 4 zatoki postojowe „awaryjne".

logo LOT-u POLSKIE LINIE LOTNICZE – LOT www: www.lot.com
logo RYANAIR RYANAIR www: www.ryanair.com
logo LUFTHANSY LUFTHANSA www: www.lufthansa.pl
logo LUFTHANSY LUFTHANSA CARGO www: lufthansa-cargo.com

 Dojazd do lotniska zapewniają dwie drogi krajowe: nr 9 (Rzeszów - Warszawa) oraz nr 19 (Rzeszów - Lublin).

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie zapewnia dogodne połączenia autobusowe z/do centrum miasta liniami 51 oraz 53. Rozkład jazdy dopasowany jest do rozkładu lotów. Przystanek autobusowy znajduje się bezpośrednio przed terminalem pasażerskim, natomiast przystanek w centrum miasta usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP i PKS. Bilety można zakupić w autobusie przed odjazdem. Aktualny rozkład jazdy oraz cennik sprawdź na stronie www.mpk.rzeszow.pl

Transpor autobusowy zapewniają jeszcze: Międzygminna Komunikacja Samochodowa, Eurobus, Galicja Express, Lubelskie Linie Autobusowe oraz Firma Handlowo-Usługowa Zofia Dej.

Parking jest bezpłatny, zaprojektowany dla samochodów osobowych oraz autobusów. Zlokalizowany jest od strony północnej Nowego Terminala Pasażerskiego. Liczba dostępnych miejsc parkingowych: 650. Na parkingu wydzielono: miejsca dla samochodów inwalidzkich, miejsca dla samochodów rent a car, zatoki postojowe dla autobusów, busów i taxi, zatoki postojowe - postój do 1 minuty, zatoki postojowe - awaryjne. 

Obok Portu Lotniczego znajdują się także parkingi strzeżone (płatne).