1

Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich

Program Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020
Projekt realizowany przez: Gminę Miasto Rzeszów
Partner Projektu: Miasto Stropkov

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85%) oraz ze środków budżetu państwa (5%).

Okres realizacji projektu: 1 marca 2021 r. – 31 grudnia 2021 r.

O Projekcie

Projekt ma na celu upowszechnienie w atrakcyjnej, nowoczesnej formie bogactwa dziedzictwa kulturalnego regionu pogranicza polsko-słowackiego w postaci baśni, legend i opowiadań. Legendy, powszechnie kojarzone z prostymi opowiastkami dla dzieci, mają w istocie głębokie znaczenie. Stanowią echo minionych czasów, są nośnikiem mądrości ludowych, tradycji i doświadczeń wielu pokoleń. Pełnią funkcję dydaktyczną oraz stanowią unikatowy przykład tradycyjnej formy przypowieści o niepowtarzalnej narracji. Jeśli przekazane są w odpowiedniej formie, wykrystalizowanej na przestrzeni setek lat, oddziałują na słuchacza na wielu płaszczyznach.

Legendy, baśnie i opowiadania terenów przygranicznych, wyrosłe z historii i niosące ze sobą morał i napomnienie, zasługują na utrwalenie i zaprezentowanie kolejnym pokoleniom w formie najbardziej dla nich atrakcyjnej.

W ramach Projektu zaplanowano działania, które pozwolą połączyć tradycję z nowoczesnością i zachęcić odbiorców w różnym wieku do sięgnięcia po przebogaty zasób historii, zarówno zabawnych, jak i czasem przerażających. Zawsze jednak wyjątkowo ciekawych. 

Wśród przewidzianych w Projekcie działań odbędą się między innymi:

  • Spotkania online z gawędziarzami, którzy zaprezentują baśnie i legendy Polski i Słowacji,
  • Warsztaty wrażeniowo sensoryczne – działanie kierowane do grup dziecięcych oraz dla osób dorosłych (nauczycieli, edukatorów, opiekunów przedszkolnych itp.). W ich trakcie uczestnicy poznają specjalne techniki czytania, wezmą udział w zajęciach z looperem oraz odczytają wybrane fragmenty tekstu z podziałem na role. Uczestnicy nauczą się również wykorzystywać elementy scenograficzne w celu uatrakcyjnienia prezentowanych materiałów,
  • Warsztaty ilustratorskie – uczestnicy poznają ciekawe formy ilustratorskie i stworzą ilustracje do wybranych legend, prezentujące zarówno występujące w niej postaci, jak i stosowne dekoracje,
  • Warsztaty animacji poklatkowej – w ramach działania powstałe podczas warsztatów ilustratorskich prace ożyją, uczestnicy warsztatów poznają magiczny świat animacji poklatkowej tworząc krótkie etiudy filmowe,
  • Wystawy – powstałe podczas warsztatów twórczych prace zaprezentowane zostaną podczas dwóch miesięcznych wystaw, z których jedna odbędzie się w Rzeszowie, druga w Stropkovie,
  • Event prezentujący podsumowanie projektu – w ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną efekty realizacji projektu. Uczestnicy zapoznają się z powstałymi w ramach warsztatów pracami, wezmą udział w pokazie czytania wrażeniowego, obejrzą powstały z połączenia etiud filmowych dłuższy film animowany. Dla uczestników wydarzenia przewidziana jest również zabawa z animatorami w duchu legend Rzeszowa, Stropkova oraz przygranicznych rejonów górskich. Zwieńczeniem wydarzenia będzie pełnowymiarowe przedstawienie teatralne w przestrzeni otwartej.

Zachęcamy do śledzenia niniejszej strony internetowej. Wszelkie informacje dot. Projektu, w tym nadchodzących wydarzeń, publikowane będą na bieżąco.

Już dziś zapraszamy do udziału w warsztatach artystycznych "O damach i smokach - zobacz, żeby uwierzyć", które przeznaczone dla dzieci w wieku 10 - 15 lat (również z niepełnosprawnościami). Prowadzone będą w rzeszowskim Muzeum Dobranocek w dniach 26 - 27 czerwca.

Uczestnicy w ich trakcie zapoznają się z tajnikami sztuki ilustratorskiej, jak również ożywią swoje dzieła tworząc baśniowe animacje! Szczegóły i rejestracja: basniowepogranicze.pl

Kolejne warsztaty wrażeniowo-sensoryczne „O panach i czarach – przeżyj, aby zrozumieć” przeznaczone są dla dzieci w wieku 6 - 10 lat (jedna grupa warsztatowa) oraz dla nauczycieli/edukatorów/opiekunów przedszkolnych (druga grupa warsztatowa) odbędą się w dniu 29 czerwca 2021 r. w Teatrze Maska w Rzeszowie. Prowadzone będą w godz. 12 – 14 (dla dzieci) oraz w godz. 16 – 18 (dla dorosłych).

Uczestnicy w ich trakcie zajęć zapoznają się z oryginalnymi formami prezentacji danego tekstu oraz pozyskają wiedzę na temat narzędzi i technik dalszej pracy dydaktycznej. Dodatkowe informacje: sztuk.puk.sztuka@gmail.com 


18 maja 2021 r. odbyło się pierwsze spotkanie online w ramach cyklu „O czym bajarze bajdurzą”. W wydarzeniu uczestniczyło kilkudziesięciu uczestników z Polski i Słowacji. W trakcie spotkania zaprezentowane zostały trzy legendy: „Córka młynarza”, „Upiór” i „Diabelska karczma”. Dobór legend gwarantował prezentację zarówno polskich, jak i słowackich opowieści.

25 maja 2021 r. przeprowadzone zostało drugie spotkanie online z cyklu „O czym bajarze bajdurzą”. Po raz kolejny baśnie i legendy Polski i Słowacji zachwyciły kilkudziesięciu uczestników wydarzenia. Tym razem mieli oni okazję usłyszeć stropkovską legendę „Zakopana miłość”, legendę pogranicza „Mądry złodziej” oraz rzeszowską opowieść o Jakubie Ado – „Objawienie na drzewie”.

20 czerwca 2021 r. odbyły się warsztaty ilustratorskie w ramach zadania "O damach i smokach - zobacz, żeby uwierzyć" podczas których uczestnicy zapoznali się z oryginalnymi formami prezentacji danego tekstu oraz pozyskali wiedzę na temat narzędzi i technik dalszej pracy dydaktycznej.

Kolejne atrakcje w ramach projektu już niebawem! Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie online. 

Plakat Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich
Plakat Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich