Kalendarz imprez

POLISH WOMEN PHOTOGRAPHERS VOL.1 - OBSESJA RZECZYWISTOŚCI

start wydarzenia: 20 / 01 / 2022  |  koniec: 22 / 02 / 2022
Polish Women Photographers to wyjątkowa społeczność polskich fotografek - kobiet wrażliwych, postrzegających otaczający je świat przez swój własny, indywidualny i dalece subiektywny bagaż emocji i doświadczeń.
Właśnie takim, na swój sposób niezwykłym, a nawet nieco zaskakującym obrazem rzeczywistości chcemy oficjalnie rozpocząć 2022 rok, będący jednocześnie okrągłym jubileuszem 30 lat działalności Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa!

A zatem, czas start, polskie fotografki mają głos...

Polish Women Photographers
#1: fotografia dokumentalna
OBSESJA RZECZYWISTOŚCI

Kuratorka wystawy: Małgorzata Wakuluk
Ekspozycja: 20.01.2022 - 22.02.2022

Wernisaż wystawy: 20 stycznia (czwartek), godzina 18:00
Miejsce: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 (I piętro)
---
O wystawie:
Rzeczywistość w polskim dokumencie kobiet fotografek nie jest łatwa, nie jest cukierkowa i nie przypomina życia hollywoodzkich gwiazd. Czasami jest brutalna i trudna, ale na pewno jest prawdziwa.

Współczesna fotografia dokumentalna polskich fotografek przybiera rozmaite formy i nie trzyma się jednych, sztywno wyznaczonych standardów. Oglądając ich projekty dokumentalne, odnosi się bardzo często wrażenie, że polskie fotografki nie skupiają się jedynie na tematach nośnych, newsowych, budzących jedynie sensację w mediach. Nie jest ich głównym celem epatowanie obrazami pełnymi bestialskiej śmierci i wojennych tragedii. Nie znaczy to, że takie tematy nie są dla nich ważne. Wręcz odwrotnie.

Ludzkie cierpienie, głód, wojna i agonia planety, na której żyjemy to niezwykle istotne problemy. Jednak być może dzięki swojej kobiecej intuicji fotografki doskonale wiedzą, gdzie jest początek tych wszystkich nieszczęść. Bo przecież świat jest całkiem w porządku. To tylko z ludźmi dzieje się ostatnio coś niedobrego. I ma się nieodparte wrażenie jakbyśmy pogubili się w tym świecie. Przepełnieni żądzą posiadania i władzy zapominamy o najprostszych wartościach w ludzkim życiu.

Polskie fotografki, dzięki swojej wrażliwość i ogromnym pokładom empatii próbują zwrócić naszą uwagę właśnie na te pogubione wartości. Poprzez swoją czułość ale jednocześnie również i ciekawość świata powodują, że na ich zdjęciach widać znacznie więcej niż to, udaje się nam dostrzec na co dzień. Ich uważność i wyostrzona intuicja dotyka w swoich fotografiach tematów tylko pozornie niezwykle prostych. Jednak kiedy zaczniemy się temu przyglądać z większą uwagą, z całą pewnością zdołamy odczytać złożoność tych opowieści.

Dzięki fotografiom polskich dokumentalistek możemy poznawać zwyczaje społeczności małych polskich miasteczek, ale również odkrywać siłę kobiet na drugiej półkuli ziemi. To co łączy te – wydawać by się mogło – bardzo od siebie odległe miejsca, to siła ich mieszkańców. Siła, która pozwala każdego dnia stawiać opór najtrudniejszym momentom w ich życiu i realizować swoje marzenia pomimo wielu przeciwności losu. I nie ma znaczenia czy bohaterowie tych fotografii pochodzą z małego miasteczka pod Warszawą, czy z odległej Boliwii. Czy spędzają swoje ostatnie dni w samotności polskiego domu seniora, czy poszukują Boga w sycylijskim misterium. A może borykają się ze swoją odmiennością zamknięci we własnym domu lub próbują wpasować się w milionowy tłum Tokio. Nie ma znaczenia w jakim miejscu rozgrywają się te historie. Znaczenie ma fakt, że każda z nich jest ważna, bo za każdą stoi człowiek.

Trudno nie zauważyć również, że wspólnym elementem dla fotografek jest pełne troski pochylenie się nad ludzkim życiem, jego przemijaniem i tak bardzo dokuczliwą, ludzką samotnością. Poprzez swoje fotografie próbują odpowiadać na nurtujące nas odwiecznie pytania o starość, śmierć, religię czy naszą odmienność zewnętrzną. Pokazując to w niezwykle delikatny, symboliczny i pełen czułości sposób starają się opowiedzieć o ważnych problemach społecznych. W ten sposób dają nam samym wiedzę niezbędną do tego, byśmy sami mogli w końcu uporać się z brakiem akceptacji czy niemym przyzwoleniem na zło.

© Małgorzata Wakuluk
Kuratorka wystawy
---
Małgorzata Wakuluk – z wykształcenia choreograf, z zawodu manager artystyczny, z zamiłowania fotograf. Fotografuje od 2016 roku i stale uczy się tej sztuki, która stała się jej największą pasją. W fotografii najbardziej inspirują ją ludzie oraz ich emocje i miejsce na ziemi . Niezwykle bliskie jej sercu są tematy dotyczące nierówności społecznych. Niemniej pasjonuje ją również fotografia mistyczna i teatralna, która potrafi rozbudzić wyobraźnię i niczego nie ogranicza. Obecnie pracuje nad nowym projektem dokumentalnym pt. „Dotknąć Niedotykalnych”, który porusza problem życia najniższej kasty społecznej w Indiach – Untouchables (Niedotykalni).
Jest również inicjatorką przestrzeni pn. Polish Women Photographers, którą prowadzi od lipca 2020 roku, stwarzając miejsce do inspiracji i promocji polskich fotografek w kraju i poza jego granicami.
Fotografia na cover page: Karolina Jonderko
www.karolinajonderko.com

POLISH WOMEN PHOTOGRAPHERS
POLISH WOMEN PHOTOGRAPHERS