Rzeszów dla Ukrainy

Ile kosztuje Rzeszów?

Ile kosztuje Rzeszów: Inwestycje w rekreacje, zieleń i ekologię
Ile kosztuje Rzeszów: Inwestycje w rekreacje, zieleń i ekologię
2022-03-10 09:38:00

Prawie 5 tys. zł za jednorazowe koszenie parku w Rzeszowie

Zieleń i ekologia są dla rzeszowian niezwykle ważne. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z wydatków, jakie miasto ponosi, by ciągle rozwijać się w tym kierunku. Drogie są choćby takie działania jak koszenie trawy w parkach, nasadzenia kwiatów, czy miesięczne zagospodarowanie odpadów. Ale to nie wszystko.

Utrzymanie miasta kosztuje więcej, niż mogłoby się wydawać patrząc na ponad 430 mln zł zapisanych na inwestycje. Jednak dopiero ceny poszczególnych zadań obrazują, jak jest to kosztowne. Zakup i montaż jednego kosza na śmieci to koszt 1100 złotych, z kolei ustawienie kosza na psie odchody to 500 złotych.

Budowa jednego parku kieszonkowego kosztuje pół miliona zł, a postawienie plenerowej siłowni to koszt rzędu 100 tys. Tyle samo kosztują wiosenne nasadzenia kwiatów przy skwerach i skrzyżowaniach.

Jednorazowo na koszenie trawy w parku im. Jedności Polonii z Macierzą trzeba wydać 4,8 tys. złotych. Tysiąc razy więcej, bo 4,8 mln zł płacimy za miesięczne zagospodarowanie i wywóz śmieci z miasta. A ile kosztuje organizacja pikniku z okazji dni osiedla? W Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim na to zadanie jest zazwyczaj zapisywane 15 tys. złotych.

Ile kosztuje Rzeszów: Inwestycje drogowe
Ile kosztuje Rzeszów: Inwestycje drogowe
2022-03-10 09:38:00

Kilometr drogi: blisko 2 mln zł. Kilometr chodnika: 360 tys. zł

W Rzeszowie inwestuje się setki milionów złotych. Te liczby są imponujące, jednak nie działają na wyobraźnię tak, jak koszty poszczególnych zadań. Przedstawiamy, ile kosztuje wybudowanie np. 100 metrów chodnika, kilometra drogi i jak kosztowne jest coroczne malowanie linii na ulicach miasta oraz naprawa dziur w drogach.

Blisko 1,86 mld złotych wynosi budżet Rzeszowa na 2022 rok. Ponad 430 mln zł z tej puli zostanie przeznaczone na inwestycje. Jednak ta liczba nie obrazuje tak dokładnie tego, ile pieniędzy potrzeba na utrzymanie dróg, czy zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa na ulicach miasta.

W Rzeszowie budowa 100 metrów chodnika to koszt rzędu 36 tys. złotych. Wymiana kostki na tej samej długości kosztuje 55,3 tys. zł. Od chodnika tańsza do wykonania jest ścieżka rowerowa: 35 tys. zł za 100 metrów. Kilometr jezdni kosztuje miasto 1,7 mln złotych, a co roku na naprawę powstałych w niej dziur trzeba wydać 1,56 mln zł.

Kosztowne jest również utrzymanie strefy płatnego parkowania: rocznie nieco ponad 3 mln zł. Wybudowanie jednego miejsca parkingowego wzdłuż ulicy to koszt 4,2 tys. złotych. Coroczne malowanie linii na ulicach to 1,36 mln zł.

Ile kosztuje Rzeszów: Inwestycje dla mieszkańców
Ile kosztuje Rzeszów: Inwestycje dla mieszkańców
2022-03-10 09:38:00

Sprawna komunikacja i rekreacja swoje kosztują

Spacerując przez rzeszowskie parki raczej nie zastanawiamy się nad tym, ile może kosztować plac zabaw czy ławka, na której możemy usiąść i odpocząć. Kiedy jednak poznamy koszty tak drobnych zadań, przekonamy się, ile tak naprawdę kosztuje Rzeszów.

Nieduży plac zabaw z boiskiem do sportów plażowych ma w tym roku powstać przy ul. Spacerowej na osiedlu Przybyszówka. Koszt takiej atrakcji dla dzieci i nie tylko to bagatela 200 tys. złotych. Ta kwota to oczywiście jedynie kropla w morzu budżetu inwestycyjnego zapisanego na 2022 rok.

Na wyobraźnię powinno zadziałać również to, ile kosztuje zakup i montaż jednej ławki (na przykład w parku): 1500 zł. Postawienie wiaty przystankowej to koszt 60 tys. złotych, natomiast zadaszona wiata rowerowa z instalacją fotowoltaiczną to już 75 tys. zł.

Rzeszów wciąż chce stawiać na ekologiczny transport, dlatego w grę wchodzą autobusy z napędem elektrycznym. Cena jednego, 12-metrowego pojazdu to 2,8 mln złotych. Podobny autobus, ale z silnikiem diesla kosztuje 1,3 mln złotych. Różnica ta jednak niewątpliwie się zwraca jeśli chodzi o koszty eksploatacji oraz redukcję zanieczyszczeń w powietrzu. A skoro już mowa o ruchu drogowym, to rocznie na odśnieżanie i utrzymanie ulic w zimie Rzeszów przeznacza ok. 9,53 mln złotych.

Ile kosztuje Rzeszów: Duże inwestycje
Ile kosztuje Rzeszów: Duże inwestycje
2022-03-10 09:38:00

Priorytety Rzeszowa: sport, edukacja, komunikacja

Poprzednio prezentowaliśmy koszty poszczególnych, drobniejszych zadań realizowanych w Rzeszowie. Tym razem skupiamy się na tych największych i jednych z najważniejszych dla mieszkańców Rzeszowa inwestycji na najbliższe lata. Ile ławek można postawić za równowartość Wisłokostrady? Sprawdźcie.

Do końca 2022 roku zakończyć ma się przebudowa układu drogowego w centrum. Chodzi m.in. o rozbudowę dróg między ul. Gen. Maczka a biurowcem ZUS, czy otwarcie przejazdu pod wiaduktem na ul. Batorego. Jet to jedna z największych inwestycji komunikacyjnych w Rzeszowie, a jej całościowy koszt to 50 mln złotych.

Pozostając w obszarze inwestycji drogowych, zdecydowanie najdroższym przedsięwzięciem jest budowa Wisłokostrady, na którą przeznaczyć trzeba aż 160 mln złotych. Dla porównania, za te pieniądze można by kupić i postawić blisko 107 tys. ławek albo wybudować 800 placów zabaw. To daje 24 takie obiekty na każde osiedle.

Nieco tańsza będzie budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki: 120 mln złotych, czy trwająca właśnie budowa szkoły na os. Drabinianka: 40,2 mln złotych. Basen na ul. Matuszczaka to koszt rzędu 26 mln zł, a hala sportowa przy ZS nr 1 ma kosztować prawie 16 mln zł. Za trzy kładki rowerowe przy mostach Lwowskim, Karpackim i Narutowicza miasto zapłaciło 11 mln zł, a nadchodząca przebudowa ul. Grunwaldzkiej ma kosztować 4,96 mln zł.

Szykuje się również budowa 1,5 km tartanowej bieżni nad Wisłokiem za ok. 1,65 mln zł. Ta kwota wydaje się niewielka przy Wisłokostradzie, jednak za jej równowartość można by w Rzeszowie postawić 1500 koszy na śmieci lub wybudować 8 niedużych placów zabaw.