Rzeszów dla Ukrainy

Aktualności

Ile kosztuje Rzeszów?

Kilometr drogi w Rzeszowie: blisko 2 mln zł. Kosz na śmieci: 1100 zł

W Rzeszowie inwestuje się setki milionów złotych. Te liczby jednak nie działają na wyobraźnię tak, jak koszty poszczególnych, nawet mniejszych zadań. Przedstawiamy, ile kosztuje wybudowanie np. 100 metrów chodnika, kupno i montaż jednego kosza na śmieci, czy ustawienie wiaty rowerowej.

Ponad 430 mln złotych zapisano w blisko 1,86 mld zł budżecie Rzeszowa na inwestycje. To ogromne pieniądze, za które powstaną w mieście duże inwestycje służące mieszkańcom. Ale nie można zapominać również o tym, że te mniejsze, często „niezauważalne” zadania też kosztują.

Jeżeli chodzi o inwestycje w zieleń i ekologię, musimy wziąć pod uwagę, że tylko w ciągu miesiąca miasto musi wydać blisko 5 mln złotych na zagospodarowanie i wywóz odpadów. Postawienie przy ulicy lub w parku jednego kosza na śmieci to koszt rzędu 1100 zł.

Nie mniej kosztowne są zadania związane z rekreacją. Nieduży plac zabaw z boiskiem do sportów plażowych to wydatek rzędu 200 tys. złotych. Rowerowa wiata z instalacją fotowoltaiczną kosztuje 75 tys. zł.

Spore wrażenie robią sumy przeznaczane na inwestycje drogowe. Żeby zbudować kilometr jezdni, przy której będzie znajdował się chodnik, ścieżka rowerowa i 20 miejsc parkingowych należy wydać łącznie prawie 2,5 mln złotych. Trzeba też pamiętać, że co roku miasto musi przeznaczyć 1,36 mln zł na malowanie linii na ulicach oraz 1,56 mln zł na łatanie powstałych w nich dziur.

Są również takie wydatki, które dominują nad wszystkimi pozostałymi. Nie wszystkie z nich są zapisane w tegorocznym budżecie, jednak przypomnijmy, że jeszcze w tym roku ma zakończyć się przebudowa kilkunastu ulic w centrum Rzeszowa, na którą trzeba było przeznaczyć 50 mln złotych. Miasto ciągle planuje również budowę Wisłokostrady, a koszt tej kluczowej dla kierowców inwestycji to aż 160 mln zł.

Nie zapominajmy też o budowie zespołu szkół na os. Drabinianka, która kosztuje ponad 40 mln zł, czy o planowanej nad Wisłokiem 1,5-km tartanowej bieżni, której wykonanie wyniesie ok. 1,65 mln zł.

To oczywiście nie wszystko. Szczegóły znajdują się w kolejnych informacjach, podzielone na kategorie.