Aktualności

„Punkt widzenia” - nowy mural w ramach Europejskiego Stadionu Kultury 2021 już jest gotowy

W ramach Europejskiego Stadionu Kultury Rzeszowska Mapa Murali i Graffiti wzbogaciła się o nową pozycję. W rejonie ulicy Reymonta powstał mural inspirowany twórczością rzeszowskiego fotografia z okresu Galicji - Edwarda Janusza. To jeszcze nie koniec kulturalnych atrakcji z nim związanych!

Dokładnie 1 czerwca ruszyły prace nad nowym muralem w Rzeszowie. Pogoda była sprzyjająca tego typu działaniom, dlatego trzech artystów – Michał Czerko, Michał Mach i Dominik Moryń już zakończyło swoje dzieło. Nowy „malunek” zdobi Wiadukt Śląski i powstał w ramach festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury.

Nazwa muralu to „Punkt widzenia”. Nie jest przypadkowa. Jego bohaterką jest Irena Elgas-Markiewicz, wnuczka Leopoldyny Januszowej i Edwarda Janusza. Ten ostatni był znanym rzeszowskim fotografem w okresie Galicji.

Malunek zajmuje 300 metrów kwadratowych i jest wykonany w kolorze. Centralna część kompozycji nawiązuje do zdjęć archiwalnych i ukazuje fotografującą kobietę. Tła wykorzystywane do zdjęć w przeszłości zostały użyte do stworzenia drugiego planu. Pojawiające się elementy na bocznych ścianach otwierają kompozycję w kontekst przestrzenny. Mural swoją formą ma zwrócić uwagę przechodniów, stanowić bodziec do refleksji i swobodnej interpretacji. Jego kolorystyka wpisuje się w otoczenie stanowiące charakterystyczny punkt, który ożywia to miejsce. Całość jest artystycznym dialogiem pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Fotografia, która wieloaspektowo jest tematem muralu, stała się również nieodłącznym elementem życia człowieka. Wykorzystywana jest w wielu dziedzinach, stanowi przede wszystkim narzędzie do zapisu historii. „Punkt widzenia” w obiektywie aparatu może przenieść nas w zupełnie inną rzeczywistość.

Nowy mural to nie jedyne odniesienie do Edwarda Janusza na Europejskim Stadionie Kultury 2021. 26 czerwca o godzinie 18.00 w siedzibie Rzeszowskiego Inkubatora Kultury odbędzie się wydarzenie „Rzeszowskie Janusze”. To projekcja filmów (dwie części) oraz spotkanie z Elżbietą Kaliszewską (prawnuczką Edwarda Janusza). Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy – RIK mieści się bowiem w kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej 24, która należała kiedyś do rodziny Januszów właśnie. Niecodzienne spotkanie poprowadzi Ilona Dusza-Kowalska z Fundacji Rzeszowskiej.

Nowy mural na Wiadukcie Śląskim
Nowy mural na Wiadukcie Śląskim
Nowy mural na Wiadukcie Śląskim
Nowy mural na Wiadukcie Śląskim
Nowy mural na Wiadukcie Śląskim
Nowy mural na Wiadukcie Śląskim