Aktualności

Koronawirus, a inne choroby zakaźne na Podkarpaciu

Rzeszów należy do nielicznych miast wojewódzkich, w których od kilku tygodni nie odnotowano żadnych przypadków zachorowań na COVID-19.

Najczęściej występującą chorobą zakaźną w województwie podkarpackim jest grypa. W ostatnich latach liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na tę chorobę utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednak w ostatnim okresie najgroźniejszą chorobą zakaźną, ze względu na duży procent śmiertelności jest COVID-19.

Do 19 maja br. w województwie podkarpackim na COVID-19 (koronawirus) zachorowały 374 osoby. Odnotowano 34 zgony, których przyczyną był koronawirus. W Rzeszowie od początku pandemii koronawirusa stwierdzono 28 przypadków zachorowań na COVID-19. Nie odnotowano żadnego zgonu.

Wykres 1. Zachorowania na COVID-19 na Podkarpaciu

Rzeszów należy do nielicznych miast wojewódzkich, w których od kilku tygodni nie odnotowano żadnych przypadków zachorowań na COVID-19. Od 22 kwietnia br. liczba przypadków zachorowań cały czas wynosi 28, z czego 27 osób uznano za ozdrowieńców.

Wykres 2. Zachorowania na COVID-19 w Rzeszowie

Od 1 stycznia do 15 marca na Podkarpaciu odnotowano 44,1 tys. zachorowań na grypę. Rocznie w województwie podkarpackim notuje się kilkadziesiąt tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W 2019 roku takich zachorowań było 79,1 tys., a rok wcześniej tj. w 2018 roku 80,0 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań. Dla przykladu w 2015 roku zachorowań na grypę było 56,9 tys.

W 2019 roku odnotowano także 1,2 tys. zachorowań na choroby z grupy Salmonelloza oraz 592 przypadki zachorowań na szkarlatynę.

W 2019 roku na Podkarpaciu stwierdzono 20,0 tys. zgonów.

Najwięcej zgonów, ponad 40 proc. wszystkich, spowodowanych jest chorobami układu krążenia. Z powodu nowotworów notuje się około 25 proc. zgonów. Choroby zakaźne i pasożytnicze są przyczyną około jednej trzeciej procenta wszystkich zgonów (kilkadziesiąt osób). Podobna struktura zgonów występowała w Rzeszowie.

źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie

Coronavirus